Nigdy nie popijaj ich zimną wodą. Nieprzyjemne dolegliwości gwarantowane
Czereśnie to owoce sezonowe, z którymi utożsamiamy smak lata. Te małe, soczyste i słodkie kuleczki nie tylko doskonale smakują, ale są również bogate w witaminy i minerały, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mimo licznych korzyści istnieje powszechny mit, który od lat budzi kontrowersje - przekonanie, że nie powinno się ich popijać zimną wodą. Czy rzeczywiście jest to powód do obaw?
Spis treści:
Czereśnie i zimna woda to nie najlepsze połączenie. Dlaczego lepiej go unikać?
Wielu z nas słyszało w dzieciństwie od naszych mam i babć, aby nie popijać czereśni zimną wodą, ponieważ może to prowadzić do problemów żołądkowych. Choć może to brzmieć jak kolejny dietetyczny mit, istnieją pewne naukowe podstawy, które mogą wyjaśniać te ostrzeżenia.
Jednym z głównych powodów, dla których nie zaleca się takiego połączenia, jest różnica temperatur między spożywanym owocem a napojem. Czereśnie najczęściej jemy w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone, podczas gdy zimna woda jest od nich znacznie chłodniejsza. Taka różnica temperatury może powodować skurcze mięśni gładkich w ścianach żołądka, co w połączeniu z trudnością trawienia skórki i błonnika zawartego w czereśniach, może prowadzić do bólów brzucha i wzdęć.
"Czereśni nie należy też popijać wodą, bo może to doprowadzić do rewolucji żołądkowych. Na tę wybuchową mieszankę szczególnie powinny uważać osoby z problemami układu pokarmowego. Woda plus czereśnie równa się biegunka i ból brzucha" - przekazała w rozmowie z Wyborczą dietetyczka Hanna Stolińska-Fiedorowicz.
Zobacz również: Nigdy nie łącz z czereśniami. Problemy z żołądkiem to dopiero początek
Dlaczego nie popijać czereśni zimną wodą? To może skończyć się podrażnieniem żołądka
Choć na ten moment nie istnieją jednoznaczne badania naukowe, które bezpośrednio potwierdzają szkodliwość popijania czereśni zimną wodą, wiele wskazuje na to, że osoby z wrażliwym układem pokarmowym powinny unikać takiego połączenia. Lekarze zazwyczaj zalecają unikanie ekstremalnych zmian temperatur spożywanego pokarmu, gdyż może to prowadzić do podrażnień żołądka i jelit.
Alternatywą dla osób pragnących napić się po zjedzeniu czereśni może być woda o temperaturze pokojowej lub letnia herbata. Można także spożywać czereśnie w mniejszych ilościach, co zmniejsza ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych.
Zobacz również: Wyrzucasz ogonki z czereśni? Twój organizm pyta: dlaczego?!
Dlaczego warto jeść czereśnie? To prawdziwa skarbnica zdrowia
Zobacz również:
Mimo pewnych kontrowersji warto podkreślić, że czereśnie są prawdziwą skarbnicą substancji odżywczych. Zawierają duże ilości witaminy A i C, witamin z grupy B, a także składników mineralnych w tym potasu, fosforu, wapnia, jodu i żelaza. Znajdziemy w nich także flawonoidy, które mają silne właściwości przeciwutleniające. Dzięki temu czereśnie mogą korzystnie wpływać nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale i wygląd.
Te pochodzące z Kaukazu owoce mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Pomagają obniżyć ciśnienie krwi, wzmacniają naczynia krwionośne oraz regulują poziom cholesterolu. Wspierają również pracę tarczycy i regulują metabolizm. Działają moczopędnie, co jest korzystne dla nerek i układu moczowego. Mają niski indeks glikemiczny, co sprawia, że w umiarkowanych ilościach mogą być spożywane nawet przez osoby z cukrzycą.
Dodatkowo czereśnie spowalniają procesy starzenia się organizmu, chroniąc komórki przed działaniem wolnych rodników i zmniejszając ryzyko rozwoju nowotworów. Wpływają także korzystnie na skórę, wygładzając zmarszczki i zapobiegając ich powstawaniu. Są szczególnie polecane osobom zmagającym się z artretyzmem, ze względu na wysoką zawartość witaminy B5, która wspomaga leczenie tego schorzenia.