Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Co się zmieni?

Zapowiadają się duże zmiany dotyczące formalności związanych z pochówkiem zmarłych. Nowa ustawa wprowadzi elektroniczną kartę zgonu. Zmianie ulegną również zasady dotyczące likwidacji grobu. Celem nowej ustawy jest modernizacja przepisów i dostosowanie ich do panujących realiów społeczno-obyczajowych.

Jak będzie wyglądał pogrzeb? Co zakłada nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych?
Jak będzie wyglądał pogrzeb? Co zakłada nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych?Wojciech Strożyk REPORTEREast News

Jak będzie wyglądać pogrzeb? Co zakłada nowa ustawa?

Od zgonu aż po pochówek - zmiany w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych zapowiadają cyfryzację tego procesu. Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci tłumaczy, że zmiany mają ułatwić obieg dokumentów, a także chronić wrażliwe informacje o przyczynie zgonu. Zmiany zapowiadano już w 2022 roku, a ich wejście w życie miało nastąpić 1 czerwca 2023 roku. Obecnie nad ustawą wciąż trwają prace, ma ona zostać przyjęta w ciągu najbliższych miesięcy. 

Turcja. Budynek zawalił się podczas transmisji na żywoAFP

Akt zgonu w nowej wersji

Cyfrowa baza cmentarzy i grobów

Według zapowiedzi zostanie stworzona centralna baza danych o cmentarzach, a także elektroniczne księgi cmentarne, w których znajdziemy informacje o:

  • każdym miejscu pochówku w Polsce,
  • lokalizacji grobów i osobach w nich pochowanych, 
  • mapę cmentarzy,
  • dacie opłacenia grobu i przewidywaną datę jego likwidacji.

Jaka jest procedura likwidacji grobu?

Zbycie prawa miejsca pochówku będzie obywać się m.in. w obecności właściciela cmentarza
Zbycie prawa miejsca pochówku będzie obywać się m.in. w obecności właściciela cmentarzaJONATHAN NACKSTRAND/AFPAFP

Takie same zasady likwidacji dotyczą grobów murowanych, jak i ziemnych. Aby grób mógł być przeznaczony do likwidacji, będą musiały zostać spełnione dwa warunki:

  1. upłynięcie 20 lat od ostatniego pochówku,
  2. wygaśnięcie prawa do grobu.

Informację o zamiarze zlikwidowania grobu właściciel będzie musiał umieścić w księgach cmentarnych na rok przed planowanym terminem. Od tego momentu bliscy osoby zmarłej lub każda inna osoba zainteresowana będzie mogła wnieść sprzeciw. Jeżeli nikt w tym czasie tego nie zrobi, grób będzie zlikwidowany. Nowa ustawa zdefiniuje również zakres uprawnień rezerwacji miejsca pochówku i prawa do grobu. Zbycie prawa miejsca pochówku będzie obywać się w obecności właściciela cmentarza lub osoby upoważnionej i będzie wymagało zachowania formy pisemnej.

Koroner dostępny 24 godziny na dobę

Nowa ustawa rozpowszechni w Polsce instytucję koronera, czyli wyspecjalizowanego lekarza, którego zadaniem będzie określenie przyczyny zgonu. - Koronerzy będą zatrudniani przez wojewodów w zależności od potrzeb w danym regionie. Ważne, żeby byli dostępni 24 godziny na dobę. Wzywać będą mogły ich określone służby, jak policja, a także lekarze rodzinni, np. gdyby mieli problemy ze wskazaniem przyczyny zgonu pacjenta w domu – wyjaśnił w rozmowie z PAP Wojciech Labuda. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas