Oczyszcza, zmniejsza napięcie, ułatwia zasypianie. Pij regularnie
Lawenda to nie tylko ogrodowa piękność. Popularna roślina ma szereg innych zastosowań, w tym dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Napar z suszonych kwiatów lawendy ma sporo cennych właściwości. Mikstura pomoże ukoić skołatane nerwy, złagodzi bóle głowy i pomoże przy problemach z układem trawiennym.
Spis treści:
Lawenda. Gdy wymawiamy to słowo, na myśl od razu przychodzi francuska Prowansja i fioletowe krajobrazy. Roślina pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego, występuje też w innych rejonach świata, w których panuje podobny klimat.
Wyróżnia się ponad 40 gatunków lawendy. Najczęściej spotykane to sadzonki lawendy wąskolistnej (nazywanej również lekarską), szerokolistnej czy francuskiej o charakterystycznym, intensywnym zapachu.
Lawenda: zastosowanie
Lawendowe właściwości antyseptyczne czy przeciwgrzybicze były znane od dawna. Lawenda lekarska to niewielki krzew, który osiąga do 90 centymetrów wysokości. W dolnej części ma ona zdrewniałe pędy, a w górnej - zielone, pokryte srebrnymi włoskami. Zazwyczaj kwitnie na fioletowo, ale zdarza się, że niektóre odmiany są białe lub różowe.
Roślina znajduje szczególne zastosowanie w tradycyjnym ziołolecznictwie. W tym przypadku surowcem są wyłącznie kwiaty. Do czego wykorzystywana jest lawenda? Okazuje się, że sporządzony z niej napar może przynieść wiele korzyści naszemu zdrowiu.
Kwiaty lawendy zawierają olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, fitosterole i antocyjany. Taka mieszanka działa kojąco, antyseptycznie i przeciwskurczowo. Herbatka z lawendy jest pomocna, jeśli borykamy się z bólami brzucha. Dodatkowo, mikstura stymuluje wydzielanie żółci soków żołądkowych, przyspiesza trawienie. Napar z lawendy może też pomóc w złagodzeniu wzdęć i kolek, pomaga w leczeniu niestrawności i zaparć.
Oczyszcza, zmniejsza napięcie, ułatwia zasypianie. Pij regularnie
Co więcej, regularne picie naparu z lawendy wpływa kojąco na układ nerwowy, zmniejsza napięcie i ułatwia zasypianie. Mikstura może się też okazać skutecznym remedium na bóle głowy.
Lawendę można też zastosować przy problemach z zatokami czy przy bólach gardła - w tym przypadku warto postawić na inhalację. Jeśli doskwiera nam infekcja pęcherza, również możemy sięgnąć po lawendę. Mikstura zadziała antyseptycznie i moczopędnie.
W czym jeszcze pomaga picie naparu z lawendy? Oto lista:
- łagodzi stany napięcia nerwowego,
- łagodzi dolegliwości skurczowe,
- pomaga złagodzić napięcie przedmiesiączkowe,
- rozluźnia mięśnie,
- pomaga przy problemach z układem trawiennym,
- łagodzi migrenę,
- wspomaga koncentrację,
- ułatwia zasypianie.
To jeszcze nie koniec. Lawendowy olejek eteryczny jest często stosowany jako środek łagodzący np. trądzik. Picie lawendowej herbatki wpływa też na zwiększenie produkcji kolagenu, a to sprawia, że skóra staje się promienna.
Napar z lawendy: przygotowanie
Jak przygotować napar z lawendy? Wystarczy, że jedną łyżeczkę suszonej lawendy zalejemy szklanką wrzącej wody i zostawimy pod przykryciem na ok. 15 minut. Po tym czasie możemy się rozkoszować aromatyczną miksturą.
Oczywiście możemy też sięgnąć po gotowe herbatki. Kupisz ją bez problemu np. w sklepie herbacianym w cenie od 7 do nieco ponad 20 zł.