Oprysk z drożdży na mączniaka, szarą pleśń i zarazę. Twoje uprawy będą uratowane!

Część ogrodników zdążyła się już przekonać o skuteczności stosowania drożdży na pomidory i ogórki w charakterze nawozu pobudzającego rośliny do wzrostu i obfitego plonowania. Warto jednak spojrzeć na ten produkt z kuchennej szafki pod kątem naturalnego zwalczania chorób grzybowych. Dzięki drożdżom przygotujesz skuteczny oprysk na mączniaka, zarazę ziemniaczaną i szarą pleśń, czyli choroby, które są w stanie w szybkim tempie dziesiątkować uprawy. Nie ma czasu do stracenia!

Jak wykorzystać drożdże w ogrodzie?
Jak wykorzystać drożdże w ogrodzie?123RF/PICSEL

Oprysk z drożdży na choroby grzybowe: Dlaczego to działa?

Wiele mówi się o składzie drożdży pod kątem dużej zawartości witamin z grupy B i aminokwasów, dzięki którym uprawa pomidorów i ogórków idzie jak z płatka, a jej zwieńczeniem są dorodne i smaczne owoce. Tym razem jednak chcemy skupić się na obecności jednokomórkowych grzybów.

Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla roślin, ale za to bez litości konkurują z grzybami chorobotwórczymi, które pojawiają się na uprawach. Dzięki temu prostemu mechanizmowi drożdże okazują się naszym sprzymierzeńcem w walce z najbardziej powszechnymi i uciążliwymi chorobami warzyw i owoców, w tym:

  • zarazą ziemniaczaną,
  • mączniakiem,
  • szarą pleśnią.

Jak przygotować oprysk z drożdży piekarskich?

Nie musisz inwestować w drogie preparaty naszpikowane chemią. Naturalne środki ochrony roślin przemawiają do każdego ogrodnika, któremu zależy na uwolnieniu swoich upraw od syntetycznych środków. Pod kątem skuteczności też im niczego nie brakuje, a ich przygotowanie nikomu nie sprawi problemu. Jak zrobić oprysk z drożdży na choroby grzybowe?

Drożdże piekarskie mają wszechstronne zastosowanie w ogrodzie
Drożdże piekarskie mają wszechstronne zastosowanie w ogrodzie123RF/PICSEL
  • Potrzebujesz kostki świeżych drożdży o wadze 100 gramów.
  • Rozdrobnij je i rozpuść w 0,5 litra mleka o zawartości tłuszczu 3,2%.
  • Połącz z 10 litrami wody i dokładnie wymieszaj.
  • Choć nie jest to niezbędne, do mikstury warto dodać łyżkę szarego mydła w płynie. Dzięki temu domowy preparat dłużej utrzyma się na roślinach.

Jak stosować oprysk z drożdży? Opryskuj swoje rośliny raz w tygodniu. Postaraj się, by płyn znalazł się na górnej i dolnej stronie liści. Co ważne, możesz stosować go zarówno profilaktycznie przez cały okres wegetacyjny, jak i po zauważaniu objawów chorobowych.

Do jakich roślin używać oprysku z drożdży?

Chłodne lata i częste opady deszczu zwiększają ryzyko pojawienia się infekcji grzybowych. Przyczyny jednak bywają różne, a szczególnie podatne są na nie pomidory, ogórki oraz truskawki. To rośliny cieszące się ogromną popularnością, gdy mowa o samodzielnej uprawie warzyw i owoców. Nie miej więc oporów przed zastosowaniem oprysku z drożdży.

Jest to jednak środek niezwykle uniwersalny i sprawdzi się w przypadku większości gatunków. Z powodzeniem możesz go stosować w uprawie malin, winogron, ale doskonale nadaje się do roślin ozdobnych, np. róż i rododendronów. Warto wiedzieć, że stosowanie oprysku z drożdży zaleca się również w walce z mszycami.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas