Oto co ci grozi, jeśli nie pierzesz nowych ubrań. Skutki bywają opłakane

Wiele osób nie rozumie, po co prać nowe ubrania, zanim zacznie się w nich chodzić. Przecież są nienoszone, a jedynie na krótką chwilę przymierzane. Okazuje się, że pranie zarówno nowych bluzek, spodni jak i pakowanej bielizny jest absolutną koniecznością. Sprawdź jaki jest powód, a już zawsze będziesz to robić.

Nowe ubrania najpierw najlepiej odkazić przy pomocy octu, a potem wyprać
Nowe ubrania najpierw najlepiej odkazić przy pomocy octu, a potem wyprać123RF/PICSEL

Czy pranie nowych ubrań to konieczność?

Coraz więcej mówi się o tym, że ubrania czy bieliznę zakupioną w sklepach stacjonarnych czy internetowych należy wyprać, a dopiero potem na siebie zakładać. Mało kto jednak stosuje się do tych zaleceń. Nowe rzeczy przecież są takie ładne, idealne , wręcz "pachną" świeżością.

Nie wiesz jednak, co działo się z nimi wcześniej i jak przebiegała ich produkcja, a także pakowanie. Z pewnością przewinęły się przez wiele rąk i być może leżały gdzieś w kątach zakurzonych magazynów. Pranie nowych rzeczy to konieczność nie tylko ze względów higienicznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Ostatnio w mediach społecznościowych poruszyła ten temat Marta Zawadzka - zachęcająca swoim obserwujących do regularnego sprzątania i utrzymywania domu w czystości. Na Instagramie zamieściła post, w którym zaapelowała, aby zawsze po zakupieniu nowych ubrań wyprać je lub chociaż wymoczyć w wodzie z octem.

Pranie nowych ubrań to właściwie pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić po przyniesieniu ich do domu! To, że teoretycznie są nowe, wcale nie oznacza, że można je od razu na siebie założyć.
napisała na Instagramie

Dlaczego warto prać nowe ubrania?

Zawadzka podała argumenty, które przekonają każdego, że zakładanie na siebie niewypranych ubrań prosto ze sklepu to fatalny pomysł.

  • na ubraniach w sklepie osadza się mnóstwo kurzu
  • są wielokrotnie mierzone przez różne osoby, wiadomo z czym to się wiąże
  • nowe ubrania zawierają również wiele niebezpiecznych substancji, za pomocą których wybiela się, czyści, zmiękcza, barwi, rozjaśnia, tworzy plamoodporne i wodoodporne powłoki
  • nie możemy zapomnieć, że ubrania pokonują często tysiące kilometrów zanim dotrą do sklepów, dlatego są zabezpieczane różnymi środkami przed wilgocią i pleśnią
  • substancje te często są bardzo mocno uczulające, co może powodować świąd, zaczerwienienie, lub egzeme - ostrzegła Zawadzka.

Użytkowniczka Instagrama wyjaśniła również, w jaki sposób najlepiej odświeżyć nowe ubrania.

Na sklepowych ubraniach gromadzi się nie tylko kurz. Są również są siedliskiem niebezpiecznych substancji
Na sklepowych ubraniach gromadzi się nie tylko kurz. Są również są siedliskiem niebezpiecznych substancji 123RF/PICSEL

Zanim włożysz na siebie nowe ubranie:

  • Namocz je w ciepłej wodzie z octem lub wypierz w pralce, a potem dodatkowo wysusz w suszarce, jeśli metka nie mówi inaczej
  • Do pierwszego prania nie używaj płynów zmiękczających, które mogą utrwalać obecność szkodliwych substancji
  • Kupuj ubrania z drugiej ręki, one wyprane są już kilkukrotnie

Ps. Dotyczy to oczywiście także ręczników, bielizny, pościeli itd. - wyjaśniła.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas