Reklama

Oto co ci grozi, jeśli nie pierzesz nowych ubrań. Skutki bywają opłakane

Wiele osób nie rozumie, po co prać nowe ubrania, zanim zacznie się w nich chodzić. Przecież są nienoszone, a jedynie na krótką chwilę przymierzane. Okazuje się, że pranie zarówno nowych bluzek, spodni jak i pakowanej bielizny jest absolutną koniecznością. Sprawdź jaki jest powód, a już zawsze będziesz to robić.

Czy pranie nowych ubrań to konieczność?

Coraz więcej mówi się o tym, że ubrania czy bieliznę zakupioną w sklepach stacjonarnych czy internetowych należy wyprać, a dopiero potem na siebie zakładać. Mało kto jednak stosuje się do tych zaleceń. Nowe rzeczy przecież są takie ładne, idealne , wręcz "pachną" świeżością. 

Nie wiesz jednak, co działo się z nimi wcześniej i jak przebiegała ich produkcja, a także pakowanie. Z pewnością przewinęły się przez wiele rąk i być może leżały gdzieś w kątach zakurzonych magazynów. Pranie nowych rzeczy to konieczność nie tylko ze względów higienicznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. 

Reklama

Ostatnio w mediach społecznościowych poruszyła ten temat Marta Zawadzka - zachęcająca swoim obserwujących do regularnego sprzątania i utrzymywania domu w czystości. Na Instagramie zamieściła post, w którym zaapelowała, aby zawsze po zakupieniu nowych ubrań wyprać je lub chociaż wymoczyć w wodzie z octem.

Zobacz też: Mało kto wie o tej "funkcji" pralki. Zastosuj, a efekt cię zaskoczy

Dlaczego warto prać nowe ubrania?

Zawadzka podała argumenty, które przekonają każdego, że zakładanie na siebie niewypranych ubrań prosto ze sklepu to fatalny pomysł.

  • na ubraniach w sklepie osadza się mnóstwo kurzu
  • są wielokrotnie mierzone przez różne osoby, wiadomo z czym to się wiąże
  • nowe ubrania zawierają również wiele niebezpiecznych substancji, za pomocą których wybiela się, czyści, zmiękcza, barwi, rozjaśnia, tworzy plamoodporne i wodoodporne powłoki
  • nie możemy zapomnieć, że ubrania pokonują często tysiące kilometrów zanim dotrą do sklepów, dlatego są zabezpieczane różnymi środkami przed wilgocią i pleśnią
  • substancje te często są bardzo mocno uczulające, co może powodować świąd, zaczerwienienie, lub egzeme - ostrzegła Zawadzka.

Czytaj także: Wyrzucasz ubrania do kontenerów? Oto co tak naprawdę się z nimi dzieje

Użytkowniczka Instagrama wyjaśniła również, w jaki sposób najlepiej odświeżyć nowe ubrania.

Zanim włożysz na siebie nowe ubranie:

  • Namocz je w ciepłej wodzie z octem lub wypierz w pralce, a potem dodatkowo wysusz w suszarce, jeśli metka nie mówi inaczej
  • Do pierwszego prania nie używaj płynów zmiękczających, które mogą utrwalać obecność szkodliwych substancji
  • Kupuj ubrania z drugiej ręki, one wyprane są już kilkukrotnie

Ps. Dotyczy to oczywiście także ręczników, bielizny, pościeli itd. - wyjaśniła.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubrania | pranie ubrań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy