Kontrola abonamentu RTV: Czy trzeba wpuścić kontrolera do domu?
W całym kraju trwają obecnie kontrole abonamentu RTV prowadzone przez pracowników Poczty Polskiej. Zanim jednak wpuścimy kontrolera do domu, warto poznać swoje prawa, by wiedzieć, jak zachować się podczas takiej wizyty. Kluczowy jest bowiem jeden moment!
Spis treści:
Abonament RTV: Kto nie musi płacić?
Abonament RTV to abonament radiowo-telewizyjny, czyli opłata, która ma na celu realizację misji publicznej telewizji i radia. Abonament nałożony jest ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i jest w Polsce obowiązkowy. Warto wiedzieć, że istnieją jednak grupy osób, które są zwolnione z wnoszenia tej opłaty, czyli:
- osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia
- osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką
- osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
- bezrobotni
- kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi bądź ich rodziny
- osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.
Opłata abonamentowa: Ile wynosi w tym roku?
W tym roku abonament RTV poszedł znacznie w górę i wynosi:
- za korzystanie z radia (samochodowego lub domowego) - 8,70 zł miesięcznie (wcześniej było to 7,50 zł)
- za korzystanie z telewizora lub telewizora i radioodbiornika - 27,30 zł miesięcznie (wcześniej opłata ta wynosiła 24,50 zł).
Zobacz również:
Karą pieniężną mogą zostać obciążone osoby, które zakupiły telewizor lub radioodbiornik, ale nie zgłosiły tego faktu - wynosi ona nawet 30-krotność miesięcznego abonamentu RTV za telewizor i radio lub sam telewizor.
Wezwania do zapłaty mogą spodziewać się także osoby, które od wielu lat nie płacą abonamentu RTV. Takie wezwanie wysyła Poczta Polska, a na uregulowanie zaległości mamy siedem dni.
Czy mamy obowiązek wpuścić kontrolera do domu?
Kontrolą abonamentu RTV zajmują się specjalnie wyszkoleni i oddelegowani do tego zadania pracownicy Poczty Polskiej. Wiele osób zastanawia się jednak, czy mamy obowiązek wpuścić takich kontrolerów do domu. Według prawa, nie musimy tego robić, mimo że Poczta Polska informuje, iż "osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych".
Pamiętajmy jednak, że nie jest to prawo, a jedynie rekomendacja urzędu, a kontrola musi być przeprowadzona za naszą zgodą.
Co zrobić więc jeśli nie chcemy wpuścić kontrolera do domu?
By nie wpuścić kontrolera do domu, wystarczy po prostu grzecznie odmówić. Taką możliwość daje nam Konstytucja RP.
Zobacz również: