Oto pracownicy najbardziej narażeni na zwolnienie w kryzysie. Konkretne typy

W obliczu kryzysu wiele osób martwi się nie tylko podwyżką cen, ale również stabilnością zatrudnienia. Wygląda na to, że w Polsce na razie nie ma powodów do obaw, niepokojące głosy dochodzą jednak zza oceanu. Jedna z amerykańskich firma analitycznych, przyglądając się profilom zwolnionych niedawno pracowników, wyodrębniła cztery typy osób, najbardziej narażonych na utratę pracy.

Czy kryzys wpłynie również na wysokość zatrudnienia?
Czy kryzys wpłynie również na wysokość zatrudnienia?123RF/PICSEL

W Polsce wciąż stabilnie

Na razie kryzys zdaje się nie mieć negatywnego wpływu na rynek pracy. Co więcej - tak zatrudnienie, jak w płace rosną. Za wzrost pierwszego z tych czynników odpowiedzialny jest napływ uchodźców z Ukrainy, znajdujących zatrudnienie w Polsce, za wzrost drugiego - podwyżki, mające złagodzić skutki inflacji. Jak w "Dzienniku. Gazecie prawnej" mówił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich: "Mamy silny rynek pracy, który nadal nie odczuwa konsekwencji negatywnych zjawisk, jakie zaczynają zachodzić w gospodarce pod wpływem szoku energetycznego i wysokiej inflacji".

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 24: Tomasz GórnickiINTERIA.PL

Kryzys budzi niepokój

Większość Polaków swoją sytuację zawodową jeszcze niedawno uważało za stabilną. W marcu badanie "Nastroje na rynku pracy w pierwszej dekadzie marca" przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej wskazywało, że 76 proc. respondentów nie bierze pod uwagę utraty obecnego zatrudnienia.

Kryzys i inflacja zachwiały jednak naszą pewnością. Gdy ceny wzrastają, a przedsiębiorcy głośno mówią o gigantycznych kosztach prowadzenia biznesu, wiele osób zaczyna myśleć o tym, czy wkrótce jego sytuacja zawodowa nie ulegnie zmianie na gorsze. Obawy są tym większe, że w czasie pandemii, część aktywnych zawodowo zdecydowała się na zmianę zatrudnienia. Często były to zmiany radykalne, obejmujące przejście do innej branży.

Cztery typy zagrożonych bezrobociem

Największe ryzyko zwolnienia ma dotyczyć czterech grup
Największe ryzyko zwolnienia ma dotyczyć czterech grup123RF/PICSEL

Jeśli rynek zawodowy w Polsce na kryzys zareaguje tak samo jak ten za oceanem, pracownicy z krótkim stażem rzeczywiście mogą mieć powody do obaw.

Osoby, które w firmie przepracowały rok lub niewiele ponad rok, to jeden z typów pracowników zagrożonych zwolnieniem w czasie kryzysu wg. raportu Revelio Labs.

Firma, analizując profile pracowników, którzy stracili pracę w ciągu ostatnich kilku miesięcy, wyłoniła jeszcze kilka innych typów pracowników, narażonych na zwolnienie. Oprócz młodych stażem są to:

  • Osoby o najwyższych zarobkach - to ku nim kierują się oczy pracodawców, szukających oszczędności
  • Pracownicy działu rekrutacji - kiedy firma redukuje zatrudnienie, stają się niepotrzebni
  • Przedstawiciele pokolenia millenialsów - to pokolenie charakteryzujące się małym przywiązaniem do pracodawcy. Chętnie i często zmieniają pracę. Jako osoby z krótkim stażem (jak już wspomniano wcześniej), są pierwszymi kandydatami do zwolnienia.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas