W kwietniu to zabieg obowiązkowy. Co przycinać w ogrodzie? Oto lista roślin
Czas na kwietniowe cięcie roślin w ogrodzie. Które z nich powinny znaleźć się na tej liście? Wbrew pozorom lista wcale nie jest zbyt krótka. Nadchodzący miesiąc to idealny czas na cięcie prześwietlające i pielęgnacyjne dla niektórych drzew i owocowych krzewów.

Zdrowy wzrost, obfite plony i bujne kwitnienie. Taki efekt uzyskamy, jeśli w kwietniu do obowiązkowych prac ogrodowych dodamy cięcie roślin ogrodowych.
Obowiązkowe cięcie. Zabieg przeprowadź w tym terminie
Kwiecień to przede wszystkim ostatni dzwonek do przycięcia drzew owocowych. Dlaczego trzeba o tym pamiętać? Zabieg ma na celu regulację wzrostu i pokroju drzewka.
W tym czasie należy przyciąć gatunki bardziej odporne na przymrozki, czyli:
- jabłonie,
- grusze,
- śliwy,
- porzeczki,
- agrest.
Z przycinaniem brzoskwini czy moreli lepiej się wstrzymać i zaczekać, aż przymrozki całkowicie ustąpią. Wspomniane rośliny są wrażliwe na niższe temperatury. Cięcie nie dotyczy również czereśni i wiśni - w ich przypadku zabieg należy wykonać po zbiorze owoców.
W przypadku jabłoni, grusz, śliw, porzeczek i agrestu należy przede wszystkim skupić się na usuwaniu tzw. "wilków", chorych i przemarzniętych pędów lub gałązek krzyżujących się i nadmiernie zagęszczających drzewo.

Ważny jest nie tylko termin zabiegu, ale również pogoda. Cięcie najlepiej wykonać w słoneczny, suchy dzień. Dzięki temu unikniemy infekcji rośliny przez choroby grzybowe. W miejscu cięcia dobrze jest zaaplikować maść ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym.
Początek kwietnia to również ostatni dzwonek do przycięcia winorośli. Jeśli będziemy z tym dość długo czekać, to cięcie w późniejszym terminie może spowodować wyciek soków z ran po cięciu. To tylko osłabi roślinę i sprawi, że winorośl nie będzie zbyt obficie owocować.
Jakie iglaki przycinać w kwietniu?
Na liście roślin "do cięcia" znajdują się również iglaki. Najlepiej przyciąć je początkiem kwietnia i pozbyć się pędów chorych i przemarzniętych. Możemy również przeprowadzić cięcie formujące, dzięki któremu roślina uzyska określony kształt. Pędy należy skrócić o 1/3 lub 1/2 ich długości, a następnie zasilić roślinę nawozem mineralnym.

Jakie iglaki przycinać w kwietniu? Oto lista:
- tuje,
- kosodrzewina,
- cis,
- jałowiec,
- iglaki płożące,
- cyprysiki.
Należy również pamiętać o przycięciu świeżo posadzonych iglaków. Po przeprowadzonym zabiegu, miejsca po cięciu należy zdezynfekować. Dzięki temu zapobiegniemy przenoszeniu chorób.
Zobacz również:
W kwietniu możemy również rozpocząć cięcie krzewów, które kwitną latem. Wiosenne cięcie pobudzi je do wytwarzania nowych przyrostów. Na liście są m.in. budleja Davida, tawuła japońska, hortensja, pięciornik krzewiasty czy róża.
Więcej na temat wiosennego cięcia róż przeczytasz tutaj:
W drugiej połowie kwietnia dobrze jest przyciąć niektóre krzewy zimozielone liściaste takie jak bukszpan, laurowiśnia czy głogownik. Natomiast pod koniec kwietnia można przyciąć krzewy, które kończą kwitnienie. To np. pigwowiec japoński, porzeczka krwista czy forsycja. Przekwitłe pędy należy skrócić o 1/3 lub 1/2 długości.
***