Padalca w ogrodzie nie trzeba się bać. To nasz sprzymierzeniec

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

W ogrodach pojawiają się najróżniejsi goście. Część z nich to uciążliwe szkodniki, a część to istoty, które okazują się naszymi naturalnymi pomocnikami w różnych dziedzinach. Do której grupy należy padalec? Choć przypomina węża i w niektórych osobach jego widok może wzbudzać lęk, nie należy się go obawiać. Żyje raczej w cieniu, po cichu rozprawiając się z intruzami, którzy zagrażają naszym uprawom. Co padalec robi w ogrodzie? Poznajmy go bliżej.

Co trzeba wiedzieć o padalcu zwyczajnym?
Co trzeba wiedzieć o padalcu zwyczajnym?123RF/PICSEL

Rozprawiamy się z popularnym mitem: Padalec to nie wąż

Mimo że jego spłaszczone ciało i sposób poruszania od razu przywołują skojarzenia z wężami, padalec jest beznogą jaszczurką. Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj pół metra długości, z czego znaczną część ciała stanowi ogon. Jak wygląda padalec i jakie ma znaki szczególne? Jego grzbiet pokryty jest łuskami w odcieniach brązu. Zdarza się również ubarwienie miedziane, szare, a nawet czarne. Padalec zwyczajny ma niewielkie oczy z czerwono-żółtymi tęczówkami oraz niewielkie uszy. Z reguły samice są dłuższe od samców, z kolei głowy męskich przedstawicieli są nieco masywniejsze.

Padalca czasem można spotkać wygrzewającego się na słońcu, ale tylko w godzinach porannych
Padalca czasem można spotkać wygrzewającego się na słońcu, ale tylko w godzinach porannych123RF/PICSEL

Czy padalca należy się bać?

Na widok stworzenia pełzającego w zaroślach można wpaść w małą panikę. Wiele osób zastanawia się, czy padalec jest jadowity i może stanowić zagrożenie dla człowieka. Zalecamy zachować zimną krew i trzeźwy osąd sytuacji. Spotkanie beznogiej jaszczurki nie jest niebezpieczne. Co więcej, to prawdopodobnie padalec będzie bardziej zestresowany taką interakcją. W sytuacji zagrożenia udaje martwego lub traci ogon, co jest typowe dla jaszczurek.

Co padalec robi w ogrodzie? Jaki jest z niego pożytek?

Niektórzy ogrodnicy szukają sposobów na pozbycie się padalca, lecz nie jest to najlepsze wyjście. Lepiej okazać nieco gościnności, a odwdzięczy się walką ze szkodnikami. Czym żywi się padalec? W jego menu pojawiają się ślimaki bezskorupowe, które potrafią być prawdziwą plagą na grządkach warzywnych i rabatach z kwiatami. Nie pogardzi również wolno poruszającymi się owadami i ich larwami, poczwarkami, dżdżownicami, a także małymi gryzoniami. Padalec pomoże w walce ze szkodnikami w prawdopodobnie najbardziej ekologiczny sposób.

Gdzie skrywa się w ogrodzie? Poznaj tryb życia padalca

Największe szanse na jego spotkanie są na terenach zalesionych i podmokłych. Działki położone w pobliżu lasów, stawów i łąk wydają się być dla niego idealnym miejscem do życia. Gdzie w ogrodzie można spotkać padalca? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że od dawna jest twoim lokatorem, a nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Padalce w ogrodzie można spotkać do października, w kolejnych miesiącach zimują
Padalce w ogrodzie można spotkać do października, w kolejnych miesiącach zimują123RF/PICSEL

Uwielbia zakątki w ogrodzie, w których nie brakuje paproci i mchów. Szuka zacisznych i cienistych zakamarków, które uznaje za idealne kryjówki. Zauważyć padalca w ogrodzie jest jeszcze trudniej, gdy na naszym podwórku przebywają psy lub koty. Gady uaktywniają się przede wszystkim o zmierzchu i wczesnym rankiem, a także tuż po opadach deszczu. Można więc powiedzieć, że są idealnie zsynchronizowane ze ślimakami, które wtedy również wychodzą na żer, stając się ofiarami beznogich jaszczurek.

Jak pozbyć się padalca z ogrodu?

Mimo że ma wiele zalet, a jednocześnie stara się unikać ludzi, jego obecność wzbudza w niektórych osobach duży dyskomfort. Jeśli nie damy znieść jego towarzystwa, możemy poradzić sobie z tym na kilka sposób. Trzeba jednak pamiętać, że padalce są objęte częściową ochroną, więc ich zabijanie lub wyrządzanie jakiejkolwiek krzywdy jest surowo zakazane.

W ogrodzie można zainstalować dźwiękowe odstraszacze, które mają zniechęcić do wizyty także węże, zwłaszcza wzbudzającą lęk żmiję zygzakowatą. Można spróbować złapać padalca przez grubą rękawicę i przenieść go w inne miejsce, lecz taki manewr może być stresujący zarówno dla człowieka, który nie czuje się komfortowo w obecności gada, jak i samego płochliwego zwierzaka.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas