Paprotka będzie rosła szybko i bujnie. Wystarczy pamiętać o tych zasadach

Paprotka, choć na pewien czas wyszła z mody, znowu powraca do łask. Zauważyć ją można w wielu polskich domostwach, gdyż nadaje się ona do każdego pomieszczenia. Oprócz tego nie jest trudna w uprawie, ale warto mieć na uwadze, że jest to okaz dość kapryśny. Nie lubi nagłego przesadzania czy zmiany miejsca. Co zrobić, by paproć rosła obficie? Dowiesz się z tego artykułu.

Paprotka w domu prezentuje się bardzo dekoracyjnie
Paprotka w domu prezentuje się bardzo dekoracyjnie123RF/PICSEL

  • Paprotka ma właściwości oczyszczające powietrze i dobrze prezentuje się w każdym pomieszczeniu.
  • Roślina źle znosi zmianę stanowiska i nieumiejętne przesadzanie.
  • Paprotka wymaga regularnego nawadniania, a jej gleba musi być zawsze wilgotna.

Jak wygląda paprotka?

Paproć w domowych warunkach dorasta do około 40 centymetrów wysokości. Charakteryzują ją jasnozielone liście, których faktura jest skórzasta. Rośliny te są bardzo cenione przez swoich właścicieli, ponieważ pomagają oczyścić powietrze z toksyn. Dlatego zaleca się ich trzymanie w sypialni, gdyż pozytywnie wpływają na jakość snu. Wąchanie paprotki pomaga również uporać się z chorobami układu oddechowego. Ponadto napar z tej rośliny zmniejsza kaszel i działa jako środek wykrztuśny.

Kluczowe jest podlewanie paprotki

Paprotka wymaga regularnego podlewania
Paprotka wymaga regularnego podlewania123RF/PICSEL

By paprotka rozwijała się w prawidłowy sposób, zadbaj o jej regularne podlewanie. Czynność tę powtarzaj dwa lub trzy razy w tygodniu. Roślina nie znosi przesuszenia, co objawia się żółknięciem liści. Oczywiście nie wolno przesadzić też w drugą stronę. Nadmierne podlewanie paprotki doprowadzi ją do obumarcia. Zapewnij jej doniczkę z otworami na dnie. Dzięki temu nadmiar wody będzie miał ujście, a korzenie pozostałą w nienaruszonym stanie. W okresie grzewczym zraszaj liście paprotki regularnie, co zapobiegnie ich przesuszeniu.

Odpowiednie stanowisko

W naturalnym środowisku roślina występuje w niskich partiach lasu. Postaw ją w miejscu, gdzie jest rozproszone światło. Najlepsza temperatura wynosić powinna 18-22 stopni Celsjusza. Gleba natomiast musi być przepuszczalna, żyzna i cechować się odczynem pH 5-6. W sklepach ogrodniczych dostępne są podłoża dedykowane tym roślinom. Możesz je też wykonać samodzielnie w domu. Wymieszaj ze sobą próchnicę, piasek i torf w równych proporcjach.

Nawożenie paprotki

Napar z czarnej herbaty odżywia paprotkę i sprawia, że rośnie bujniej
Napar z czarnej herbaty odżywia paprotkę i sprawia, że rośnie bujniej123RF/PICSEL

Do nawożenia paprotki możesz użyć produktów, które masz pod ręką. Sprawdzonym jest ostudzony napar z czarnej herbaty. Ma on właściwości pobudzające roślinę do wzrostu i pozytywnie wpływa na uschnięte liście. By zobaczyć spektakularne efekty, zabieg ten powtarzaj raz na dwa tygodnie. Warto też wykorzystać fusy po herbacie i rozsypać w doniczce. W sklepach jest wiele produktów do nawożenia paproci, ale najlepiej sprawdzą się te z naturalnym składem.

Czego nie lubi paprotka?

By zapobiec usychaniu paprotki, musisz pamiętać o kilku aspektach.

  • Roślina nie lubi nagłej zmiany miejsca. Jeśli to konieczne, w nowej lokalizacji zapewnij jej warunki podobne do poprzedniej.
  • Rozmnażaj ją wyłącznie wiosenną porą, w innym wypadku roślina znacznie osłabnie.
  • Nie narażaj paprotki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Te mogą doprowadzić do poparzenia liści.

Jeśli zatroszczysz się o paproć w odpowiedni sposób i zapewnisz jej dobre warunki, ona odwdzięczy się bujnym i okazałym wyglądem.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas