Piękna i nietypowa ozdoba ogrodu. Czym jest trawa pampasowa?
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zasadzenie w ogrodzie trawy pampasowej - wyjątkowo pięknej, dekoracyjnej rośliny, przypominającej z dala kolorowy pióropusz. Trawa pampasowa ma jednak zdecydowanie więcej zalet - chroni przed wiatrem, zapewnia prywatność i pozwala stworzyć w ogrodzie prawdziwą oazę. Jak ją sadzić i pielęgnować?
Trawa pampasowa to jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych traw ozdobnych, stanowiąca często tło dla kompozycji rabatowych, pozwalająca odgrodzić się od sąsiadów i wyodrębnić w ogrodzie miejsce do relaksu i odpoczynku. Ma duże liście i okazałe kwiaty, które pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale zapewniają także prywatność i i ochronę przed wiatrem.
Trawa pampasowa: Najważniejsze informacje
Trawa pampasowa osiąga wysokość od 45 cm do 3 metrów. To roślina dwupienna - kwiatostany męskie oraz żeńskie rozwijają się na dwóch różnych egzemplarzach rośliny.
Wiechy kwiatostanów tworzą się od sierpnia do września i przybierają barwę srebrzystobiałą, kremową, czerwoną lub purpurową.
Najpopularniejsze odmiany trawy pampasowej to:
- o białych kwiatostanach – White i Weiser Feder
- o srebrzystych kwiatostanach – Sunningdale Silver
- o różowych kwiatach – Remorio, Rosea, Rendatleri
- o srebrzystym paskowaniu liści – Silver Comet oraz Silver Stripe
- o złocistym paskowaniu liści – Splendid Star oraz Aureolineata.
Trawę pampasową z powodzeniem uprawiać można również w Polsce. Jak zapewnić jej idealne warunki?
Jak uprawiać trawę pampasową?
Trawę pampasową należy sadzić w miejscach nasłonecznionych i ciepłych, w glebie przepuszczalnej lub wymieszanej z piaskiem. Roślina najlepiej przyjmie się na lekkim wzniesieniu, gdzie nie będzie jej zagrażać gromadząca się woda. Najlepszym momentem na sadzenie trawy pampasowej jest późna wiosna - trawa potrzebuje ciepła do wzrostu, a w początkowej fazie rozwoju jest bardzo wrażliwa na chłód.
Trawę pampasową należy regularnie i obficie podlewać - nie wolno bowiem doprowadzić do przesuszenia rośliny. Dwa razy w roku trawę należy też wzmocnić nawozem. Cięcie rośliny przeprowadzamy późną zimą lub wczesną wiosną. Trawę pampasową należy również odpowiednio przygotować do zimy - w tym celu nie obcinamy liści, ale okrywamy je korą i włókniną.
WAŻNE: Trawa pampasowa równie źle znosi przelanie co przesuszenie. Jest więc dość kapryśna i tylko stworzenie jej idealnych warunków, pozwoli nam cieszyć się jej urodą.
Zobacz również: Storczyki jej nie znoszą. Lepiej pozbądź się natychmiast