Formowanie grubosza na wiosnę. Tak zadbasz o jego kondycję
Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie zabiegów pielęgnacyjnych, zarówno przy roślinach ogrodowych jak i tych doniczkowych. Takiego odświeżenia wymagają również sukulenty, w tym grubosze - popularne i bardzo lubiane rośliny domowe. Jak właściwie formować drzewka szczęścia?
Grubosz (nazywany też drzewkiem szczęścia) to rodzaj rośliny z rodziny gruboszowatych, która liczy co najmniej 209 gatunków. Większość z nich rośnie w południowej Afryce. Do polskiej flory należy tylko jeden dziko występujący gatunek - grubosz wodny. Grubosze to sukulenty, gromadzące wodę w mięsistych liściach i łodygach. Zazwyczaj osiągają do 0,5 m wysokości, mają mięsistą blaszkę i rzadkie kwiaty. W pierwszych latach są zwarte i regularne, ale z czasem stają się mniej atrakcyjne i wymagają przycięcia. Jak i kiedy wykonać ten zabieg?
Kiedy przycinać grubosza?
Wieloletnie grubosze z czasem tracą swoją elegancką formę, ich sztywne pędy drewnieją i wyciągają się ku światłu, przez co stają się długie oraz powyginane. Wraz z upływem lat rośliny te tracą również liście. Na szczęście proces ten można zatrzymać i przywrócić drzewku szczęścia jego dawny wygląd.
Zobacz również:
- Chorujesz, a kot się do ciebie łasi? Wielu wierzy, że "wyczuwa chore miejsce"
- Wystarczy 5 minut, aby obniżyć ciśnienie! Najnowsze odkrycie naukowców
- Prosty przepis na zakwas z buraków. Trzy składniki, smak jak w rodzinnym domu
- Imbir, melisa i rumianek. Te przyprawy powinny znaleźć się w diecie seniorów
Przycinanie grubosza jest niezbędne w sytuacji, gdy chcemy rozmnożyć roślinę lub gdy jest ona chora i zaatakowana przez szkodniki. Warto wiedzieć, że grubosze doskonale znoszą przycinanie i błyskawicznie się regenerują, wytwarzając zdrowe i silne przyrosty.
Jak formować grubosza?
Część osób decyduje się na przycięcie grubosza, by uzyskać piękny kształt drzewka szczęścia. W tej sytuacji należy zdecydować się na cięcie formujące. Polega ono na nadaniu mu odpowiedniej szerokości i skróceniu bocznych łodyg nie więcej niż o połowę. Wysokość głównego pędu (pnia) również można zmniejszyć, ścinając go maksymalnie o 1/3. Mocno należy przycinać jedynie stare gałęzie grubosza.
WAŻNE: Młode odrosty skracamy tylko na końcach.
Cięcia należy wykonywać zawsze nad oczkami, z których po pewnym czasie wyrosną nowe rozgałęzienia. Grubosz będzie miał pokrój drzewka, jeżeli z dolnej części pędu głównego usuniemy wszystkie liście.
Zobacz również: Wczesna wiosna to odpowiedni czas. Agrest wystrzeli jak z procy