Pieniądze po zmarłym czekają w ZUS na spadkobierców. Niewielu o nich wie

Niewiele osób wie, że jeśli bliska nam zmarła osoba gromadziła pieniądze na subkoncie w ZUS, to możemy starać się o ich wypłatę. W tym celu wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o przekazanie tych środków i czekać na przelew. Jest jednak jeden warunek!

Bliscy osoby zmarłej mogą odzyskać jej pieniądze z ZUS
Bliscy osoby zmarłej mogą odzyskać jej pieniądze z ZUS 123RF/PICSEL

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rzadko informuje o tym, że w sytuacji śmierci osoby bliskiej, prowadzącej subkonto w ZUS, mamy prawo do dziedziczenia wszystkich środków, jakie zgromadziła. Jak je odzyskać?

Pieniądze po zmarłym czekają w ZUS na spadkobierców. Niewielu o nich wie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi subkonta dla każdej ubezpieczonej osoby. Jeśli jej składka emerytalna dzielona jest na I i II filar, to może ona zdecydować, czy 2,92 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia ma zostać na subkoncie ZUS czy ma być przekazane na rachunek w Otwartym Funduszu Emerytalnym.

Otwarte Fundusze Emerytalne, czyli OFE wprowadzone zostały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku i istnieją po dzień dzisiejszy, choć już w nieco innym kształcie. Stanowią one drugi filar polskiego systemu emerytalnego, gdzie pierwszym jest emerytura z ZUS, a trzecim - emerytura z prywatnych środków z IKE/IKZE/PPE/PPK.

Obowiązkiem przystąpienia do OFE objęte były osoby urodzone po 1968 roku. Osoby urodzone w latach 1949-1968 mogły przystąpić do OFE dobrowolnie. W 2014 roku OFE objęła jednak reforma - członkostwo w nich stało się dobrowolne dla wszystkich.

W 2014 i 2016 roku można było złożyć deklarację o pozostaniu w OFE - osoby, które tego nie zrobiły, zostały automatycznie przeniesione do ZUS. Co ciekawe, nie oznacza to jednak, że nie są już one członkami OFE. Wszystkie pieniądze, które wpłaciły tam one w przeszłości, wrócą do nich po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Osoby, które wchodzą właśnie na rynek pracy, również mogą przystąpić do OFE - na zawarcie umowy mają cztery miesiące po rozpoczęciu pierwszej pracy.

Każda osoba, która odkłada pieniądze w OFE, musi wskazać osoby, które w razie jej śmierci odziedziczą pieniądze. Nie wszyscy wiedzą jednak o tej możliwości, bo ZUS nie informuje o niej bliskich zmarłego.

W sytuacji, gdy zmarły gromadził pieniądze na subkoncie, należy złożyć wniosek o przekazanie tych środków. Jeśli dołączył do OFE, należy załączyć wniosek i dokumenty takie jak:

  • odpis aktu zgonu,
  • odpis aktu małżeństwa (w przypadku dziedziczenia współmałżonka),
  • prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku.

Co istotne, nie wszyscy otrzymają jednak pieniądze z subkonta. Jeśli osoba zmarła ukończyła 65 lat i pobierała już docelową emeryturę, to pieniądze się nie należą. Bliscy zmarłego mogą się za to starać o jednorazowe świadczenie pieniężne jednak tylko w sytuacji, gdy nie minęły trzy lata od pobrania pierwszej emerytury przez zmarłego.

10 magisterek i 20 podyplomówek. Polska rekordzistka w studiowaniu gościnią “halo tu polsat”Polsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas