Pies kradnie buty i kapcie? Oto dlaczego to robi!

Twój pies kradnie buty oraz kapcie, gdy nie ma cię w domu? Przyczyn tego zachowania może być kilka i lepiej je znać, zanim okrzyczysz psa za jego zachowanie, bo może okazać się, że to absolutnie nie jest wina czworonoga, a... twoja!

Pies kradnie buty i kapcie. Dlaczego to robi i jak temu zaradzić?
Pies kradnie buty i kapcie. Dlaczego to robi i jak temu zaradzić?123RF/PICSEL

Psie zachowania nie są wynikiem złośliwości. Dlaczego pies to robi?

Psy mają swoje zachowania, które dla nas ludzi początkowo mogą być niezrozumiane lub źle interpretowane. By ułatwić sobie codzienne życie z psem, warto poznać źródła jego zachowań i interweniować, gdy zacznie dziać się coś niepożądanego.

Dlaczego psy to robią? Jest kilka możliwości, ale z pewnością nie robią tego ze złośliwości, jak niektórzy niedoświadczeni opiekunowie mogą sądzić i potem karać psa za takie zachowanie.

To jest coś, czego z pewnością nie powinniśmy robić. Pies nie przejawia w ten sposób żadnej złośliwości, bo nie jest do tego zdolny na swoim poziomie umysłowym. W takim razie, jakie mogą być przyczyny takiego zachowania i jak rozwiązać problem?

Kontakt z częściami garderoby właścicieli przynosi ulgę w samotności
Kontakt z częściami garderoby właścicieli przynosi ulgę w samotnościEast News

Pies kradnie rzeczy właściciela i je gryzie. Stres i frustracja główną przyczyną?

Jeżeli pies zabiera buty, kapcie, czy skarpetki, a po powrocie zastajemy je zgryzione na drobny mak powodem mogą być kłębiące się w psie emocje i niezaspokojone przez właściciela potrzeby.

Futrzaki uwielbiają gryźć i to jest ich naturalna potrzeba. Dlatego psu należy zaoferować odpowiednie gryzaki dostępne w sklepach zoologicznych, by mógł na nie przekierować swoją energię, a nie na rzeczy, na które nie powinien - w tym przypadku na nasze buty.

Dodatkowo, jeżeli naszemu wyjściu towarzyszą emocje psa, zwierzę przekieruje je na pierwszy obiekt, jaki napotka, a w przedpokoju często są to właśnie buty lub zostawione przez nas kapcie.

Jeżeli pies boryka się z taką frustracją związaną z naszym wyjściem należy pochylić się nad problemem, jakim jest lęk separacyjny, a nie zniszczone buty.

Jednak możemy spróbować od prostych zasad, które będą poprzedzać nasze wyjście - pies powinien mieć zaspokojoną potrzebę ruchu, potrzebę myślenia i gryzienia.

Służyć może temu długi spacer połączony z zabawą jak przeciąganie się z psem szarpakiem (tu zaspokajamy także potrzebę gryzienia u psa) lub z treningiem komend (tak zaspokoimy potrzebę myślenia u psa).

Dodatkowo przed samym wyjściem schowajmy buty tam, gdzie pies się do nich nie dostanie, a w ramach wyjścia zostawmy psu zabawkę do gryzienia lub matę węchową wypełnioną smaczkami.

Gdy wychodzisz z domu, warto zostawić psu przedmiot przesiąknięty zapachem jego właściciela
Gdy wychodzisz z domu, warto zostawić psu przedmiot przesiąknięty zapachem jego właścicielaJohn Daniels / ardea.comEast News

Pies kradnie rzeczy, bo... za nami tęskni

Nasze rzeczy posiadają nasz zapach, a dla psa zapach to jedna z najistotniejszych rzeczy w życiu. Psi nos jest niesamowitym narzędziem, którego możliwości czasem nawet trudno zrozumieć.

Dlatego nic dziwnego, że podczas nieobecności właściciela pies szuka zapachu swojego człowieka. Ten intensywnie utrzymuje się w butach lub kapciach, które przez wiele godzin mamy na nogach.

Często bywa tak, że pies po wyjściu właściciela zabiera owe rzeczy i zanosi je do swojego legowiska, wąchając je i liżąc, by woń człowieka cały czas mu towarzyszyła.

W ten sposób pies reguluje swoje emocje. Dlatego też nie powinniśmy karać psa po powrocie za jego uczucia i emocje. Jeżeli pies nic więcej nie robi, a faktycznie przebywanie z przedmiotem, który posiada zapach właściciela pomaga mu przetrwać rozłąkę, możemy poświęcić jedną parę kapci na takie sytuacje lub zostawiać psu starą koszulkę, która nami pachnie, a rzeczy, na których nam zależy - chować przed naszym wyjściem.

Właściciele psów mogą mieć spory problem, by rozstać się ze swoimi pupilami
Właściciele psów mogą mieć spory problem, by rozstać się ze swoimi pupilami123RF/PICSEL
Krzysztof Globisz: Pies jest zawsze ze mnąINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}