Pies kradnie buty i kapcie? Oto dlaczego to robi!
Twój pies kradnie buty oraz kapcie, gdy nie ma cię w domu? Przyczyn tego zachowania może być kilka i lepiej je znać, zanim okrzyczysz psa za jego zachowanie, bo może okazać się, że to absolutnie nie jest wina czworonoga, a... twoja!
Spis treści:
Psie zachowania nie są wynikiem złośliwości. Dlaczego pies to robi?
Psy mają swoje zachowania, które dla nas ludzi początkowo mogą być niezrozumiane lub źle interpretowane. By ułatwić sobie codzienne życie z psem, warto poznać źródła jego zachowań i interweniować, gdy zacznie dziać się coś niepożądanego.
Dlaczego psy to robią? Jest kilka możliwości, ale z pewnością nie robią tego ze złośliwości, jak niektórzy niedoświadczeni opiekunowie mogą sądzić i potem karać psa za takie zachowanie.
To jest coś, czego z pewnością nie powinniśmy robić. Pies nie przejawia w ten sposób żadnej złośliwości, bo nie jest do tego zdolny na swoim poziomie umysłowym. W takim razie, jakie mogą być przyczyny takiego zachowania i jak rozwiązać problem?
Pies kradnie rzeczy właściciela i je gryzie. Stres i frustracja główną przyczyną?
Jeżeli pies zabiera buty, kapcie, czy skarpetki, a po powrocie zastajemy je zgryzione na drobny mak powodem mogą być kłębiące się w psie emocje i niezaspokojone przez właściciela potrzeby.
Futrzaki uwielbiają gryźć i to jest ich naturalna potrzeba. Dlatego psu należy zaoferować odpowiednie gryzaki dostępne w sklepach zoologicznych, by mógł na nie przekierować swoją energię, a nie na rzeczy, na które nie powinien - w tym przypadku na nasze buty.
Dodatkowo, jeżeli naszemu wyjściu towarzyszą emocje psa, zwierzę przekieruje je na pierwszy obiekt, jaki napotka, a w przedpokoju często są to właśnie buty lub zostawione przez nas kapcie.
Jeżeli pies boryka się z taką frustracją związaną z naszym wyjściem należy pochylić się nad problemem, jakim jest lęk separacyjny, a nie zniszczone buty.
Jednak możemy spróbować od prostych zasad, które będą poprzedzać nasze wyjście - pies powinien mieć zaspokojoną potrzebę ruchu, potrzebę myślenia i gryzienia.
Służyć może temu długi spacer połączony z zabawą jak przeciąganie się z psem szarpakiem (tu zaspokajamy także potrzebę gryzienia u psa) lub z treningiem komend (tak zaspokoimy potrzebę myślenia u psa).
Dodatkowo przed samym wyjściem schowajmy buty tam, gdzie pies się do nich nie dostanie, a w ramach wyjścia zostawmy psu zabawkę do gryzienia lub matę węchową wypełnioną smaczkami.
Pies kradnie rzeczy, bo... za nami tęskni
Nasze rzeczy posiadają nasz zapach, a dla psa zapach to jedna z najistotniejszych rzeczy w życiu. Psi nos jest niesamowitym narzędziem, którego możliwości czasem nawet trudno zrozumieć.
Dlatego nic dziwnego, że podczas nieobecności właściciela pies szuka zapachu swojego człowieka. Ten intensywnie utrzymuje się w butach lub kapciach, które przez wiele godzin mamy na nogach.
Często bywa tak, że pies po wyjściu właściciela zabiera owe rzeczy i zanosi je do swojego legowiska, wąchając je i liżąc, by woń człowieka cały czas mu towarzyszyła.
Zobacz również: Wulkan energii na krótkich łapach. Co warto wiedzieć o ukochanych psach królowej Elżbiety II?
W ten sposób pies reguluje swoje emocje. Dlatego też nie powinniśmy karać psa po powrocie za jego uczucia i emocje. Jeżeli pies nic więcej nie robi, a faktycznie przebywanie z przedmiotem, który posiada zapach właściciela pomaga mu przetrwać rozłąkę, możemy poświęcić jedną parę kapci na takie sytuacje lub zostawiać psu starą koszulkę, która nami pachnie, a rzeczy, na których nam zależy - chować przed naszym wyjściem.