Reklama

Po co kotu dodatkowy palec? Pełni wyjątkową funkcję

Ile palców ma kot? To na pozór proste pytanie może przysporzyć sporo problemów, a odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Koty to wyjątkowo intrygujące zwierzęta - jak się okazuje, sporo tajemnic skrywają nawet ich urocze łapki.

Ile palców ma kot?

Każdy zdrowy kot powinien mieć pięć palców na przednich łapkach i cztery na tylnych. Razem daje nam to więc osiemnaście palców. Nie jest to jednak norma, bo istnieją koty, które mają ich więcej.

Obecność dodatkowych palców u kota nazywana jest polidaktylią. Jest to dziedziczona anomalia i wiąże się z obecnością dodatkowych palców na przednich łapkach. Nazwa ta pochodzi od greckich słów "polys" – "wiele" i "daktylos" – "palec", czyli oznacza wielopalcowość.

Koty z dodatkowymi palcami nazywane są kotami Hemingwaya. Nazwa ta pochodzi od amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya, który posiadał sześciopalczastą kotkę o imieniu Królewna Śnieżka. Hemingway kochał koty, a jego dom (dziś muzeum na wyspie Key West na Florydzie) zamieszkiwany jest właśnie przez mruczki. Wszystko wskazuje na to, że mogą być one potomkami kotki Królewny Śnieżki.

Reklama

Po co kotu dodatkowy palec?

Piąty palec u kota nazywany jest wilczym pazurem. Odpowiada on naszemu kciukowi i jest bardzo ważny - ułatwia bowiem wspinaczkę. Nie należy więc pod żadnym pozorem usuwać pazura, ale zapewnić kotu możliwość ostrzenia go np. na drapaku. To bardzo ważne, w szczególności w przypadku kotów, które nie wychodzą na dwór i nie mogą w naturalny sposób go zetrzeć. W razie konieczności kotu należy także regularnie podcinać wszystkie pazury.

Kocie pazury zbudowane są z części zrogowaciałej, która powstaje poprzez nakładanie się na siebie zrogowaciałych warstw oraz miazgi paznokcia. W przeciwieństwie do psów koty mają zdolność chowania pazurów - gdy z nich nie korzystają, są całkowicie niewidoczne. To dlatego tak ważna jest ich obserwacja i właściwa pielęgnacja.

Zobacz również:

Dlaczego kot podgryza? Chce ci przekazać ważną wiadomość! 

Dlaczego kot gryzie rośliny doniczkowe?INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kot | koty | pazury kota | wilczy pazur | wilczy pazur czy usuwać

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy