Pochłaniacz wilgoci za grosze? Znajdziesz go w pudełku po butach

Wilgoć w domu nie tylko psuje estetykę pomieszczenia, ale i szkodliwie może wpływać na nasze zdrowie. Możemy jednak przeciwdziałać nadmiernej wilgotności powietrza, nie rujnując przy tym naszego budżetu. Istnieją sposoby, dzięki którym przy minimalnym nakładzie finansowym pozbędziemy się tego problemu.

Domowymi sposobami możemy uporać się z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu
Domowymi sposobami możemy uporać się z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu123RF/PICSEL

Wilgoć w mieszkaniu - powody

W większości przypadków główną przyczyną wilgoci w domu jest źle działająca wentylacja. Zazwyczaj dotyczy to takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka, gdzie nadmiar pary wodnej skrapla się, przez co wzrasta wilgotność powietrza.

Wilgoć sprzyja rozmnażaniu się pleśni i grzybów, a to z kolei niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, powodując problemy z układem oddechowym. Jeśli na naszych ścianach zauważymy spore wykwity spowodowane dużą wilgocią, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zajmują się osuszaniem pomieszczeń i likwidowaniem pleśni i grzybów. Jeśli jednak wilgoć w mieszkaniu nie powoduje jeszcze aż tak daleko idących konsekwencji, jak te wspomniane powyżej, możemy w prosty i szybki sposób przygotować własny pochłaniacz wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci - użyj soli

W walce z nadmierną wilgocią w domu doskonale sprawdzi się gruboziarnista sól morska. Wystarczy wsypać ją do połowy niewielkiej miseczki, a następnie owinąć gazą. Sól z powodzeniem możemy zastąpić sodą oczyszczoną.

Soda oczyszczona doskonale wchłania wilgoć
Soda oczyszczona doskonale wchłania wilgoć123RF/PICSEL

Sposób na wilgoć w mieszkaniu? Kreda

Innym, ale równie efektywnym sposobem na pozbycie się wilgoci, jest sięgnięcie po kredę. Kilka sztuk kredy należy przykleić (można to zrobić m.in. za pomocą taśmy klejącej) w miejscu, gdzie najintensywniej skrapla się woda. Kreda ma właściwości higroskopijne, dzięki czemu jest doskonałym pochłaniaczem wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci? Znajdziesz go w pudełku po butach

Posiadasz w domu pudełko po butach? Sięgnij po nie i wyjmij znajdujący się w środku woreczek z żelem krzemionkowym. Ten środek suszący poradzi sobie z wilgocią, a w dodatku jest obojętny chemicznie, więc nie musisz się martwić o swoje zdrowie.

Żel krzemionkowy dodawany jest m.in. do pudełek z butami
Żel krzemionkowy dodawany jest m.in. do pudełek z butami123RF/PICSEL

Roślinne pochłaniacze wilgoci

Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu może również sprzyjać powstawaniu brzydkiego zapachu. Żeby uporać się z problemem wilgoci i wątpliwego doznania sensorycznego, możemy wykorzystać woreczki z suszem z czarnej herbaty.

Wart także zaopatrzyć się w kwiaty, które mają właściwości pochłaniania wilgoci. W tym przypadku dobrze sprawdzi się m.in.

  • bluszcz
  • paprotka
  • róża jerychońska
  • widliczka selaginella
  • krąpie
  • oplątwa

***

Jak wyczyścić buty z soli?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas