"Syndrom czarnego psa". To zjawisko zdumiewa do dziś

Pies ma cztery łapy, ogon, mokry nos i przyjemne w dotyku futro, ale okazuje się, że kolor tego futra ma znaczenie przy wyborze psa. Nie jego charakter, a właśnie kolor futra. Jak wynika z badań, najmniejszą chęcią adopcji, czy kupna cieszą się... czarne psy. Skąd to wynika?

Skąd się wzięła "klątwa czarnego psa"?
Skąd się wzięła "klątwa czarnego psa"?123RF/PICSEL

Badania nie kłamią. Czarne psy mają mniejszą szansę na adopcję

Według badań ASPCA, czyli Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, aż 65 proc. czarnych psów spotkało się z "klątwą czarnego psa".

Niestety, w schroniskach widać najlepiej ten problem, choć zmniejsza się on nieznacznie z biegiem lat. Czarny pies, tak jak każdy inny, może mieć cudowny charakter i wiele do zaoferowania swojemu przyszłemu właścicielowi.

Próbowano znaleźć przyczyny tego zjawiska i choć nie zostało to potwierdzone drogą naukową, to pracownicy schronisk na całym świecie, domyślają się, czym może być spowodowana niechęć do psów o czarnym umaszczeniu.

Niekorzystne skojarzenia i mity

Wygląda na to, że powodem omijania w schroniskach boksów z czarnymi psami mogą być po pierwsze złe skojarzenia społeczne z czarnym kolorem. Kojarzy się on ze smutkiem bądź żałobą.

Możliwe, że jest to tak głęboko zakorzenione skojarzenie w umysłach dorosłych osób, że trudno przezwyciężyć tę barierę.

Czarny pies przynosi pecha?
Czarny pies przynosi pecha?123RF/PICSEL

Czarny kolor kojarzy się też niekiedy z czymś groźnym lub z czymś tajemniczym. Mit o tym, że czarne psy lub psy z czarnym podniebieniem są agresywniejsze od innych wciąż pokutuje, a jest całkowicie bezpodstawny.

Trudno jednak nie zauważyć jak głęboko i ten mit jest zakorzeniony. W mitologii greckiej Cerber to gigantyczny, czarnowłosy, wielogłowy pies, który współpracował z Hadesem, strzegąc bram do podziemi. Okładkę książki Arthura Conana Doyle'a "Pies Baskerville'ów" także kojarzy się z czarnym psem, szczerzącym zęby na ilustracji.

W Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy Francji nie brakuje także folklorystycznych, miejscowych opowieści o czarnych psach nawiedzających ruiny zamków, czy straszących kierowców przy wiejskich drogach, szczególnie nocą, we mgle.

Zaskakujący powód, za który należy się wstydzić

O ile powyższe powody można zrozumieć i tłumaczyć je ludzkimi skojarzeniami oraz zawiłą psychiką, tak jeden z powodów jest trudny do racjonalnego argumentowania.

Przy wyborze psa nie powinniśmy kierować się jego wyglądem
Przy wyborze psa nie powinniśmy kierować się jego wyglądem 123RF/PICSEL

Niekiedy czarne psy i koty nie są wybierane przez ludzi, bo uważane są za mniej ładne, niż pozostałe psy. Decyduje tu wyłącznie czynnik wizualny.

Czynnikiem decydującym o tym, czy wybrać danego psa, czy może zdecydować się na innego, definitywnie nie powinno być to, czy pies dobrze wyjdzie na zdjęciu, a może czy będziemy mogli się nim pochwalić wśród znajomych.

Wybierając psa przede wszystkim powinno brać się pod uwagę jego charakter, temperament i indywidualne potrzeby.

Krzysztof Globisz: Pies jest zawsze ze mnąINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas