O czym śnią psy? Naukowcy znaleźli odpowiedź

O czym śnią psy ? Czy twój drzemiący pies wesoło tropi zapach królików na łące, a może po prostu drga podczas snu? Czy psy śnią tak samo jak ludzie? Czy nasze psy śnią o nas? Te i wiele innych pytań odnośnie marzeń sennych psów trapiło opiekunów tych zwierząt od lat. W świecie nauki pojawiły się odpowiedzi na wiele z nich!

Pozycja snu psa wiele mówi nie tylko o jego samopoczuciu, ale też o poczuciu bezpieczeństwa "w stadzie"
Pozycja snu psa wiele mówi nie tylko o jego samopoczuciu, ale też o poczuciu bezpieczeństwa "w stadzie"123RF/PICSEL

Psy przeżywają marzenia senne. Jak to u nich się odbywa?

To, że psy śnią, jest pewne. Wskazują na to ich ruchy podczas spania, drgające kończyny, powieki i wydawane przez nie dźwięki. Człowiek nie jest jedynym stworzeniem, które przeżywa marzenia senne.

Sen REM to okres, w którym dzieją się najbardziej zapadające w pamięć i żywe sny. Uważa się, że jest to część sposobu, w jaki organizm przetwarza sytuacje, których doświadczył. Naukowcy mogą śledzić cykle snu ludzi i innych zwierząt oraz związaną z nimi aktywność mózgu za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Dzięki takim badaniom naukowcy z Massachusetts Institute of Technology doszli do wniosku, że zwierzęta mają złożone sny, a gdy śpią, potrafią zapamiętywać i odtwarzać długie sekwencje wydarzeń.

Ale o czym dokładnie śnią nasze psy, jeżeli już wiemy, że jest to możliwe?

Złożony świat psich snów

Naukowiec Matthew Wilson dowiódł, że powód dla którego senne wzorce snu w fazie REM i innej niż REM u psów są tak powszechne, wydaje się mieć coś wspólnego z ich rolą w procesie uczenia się i zapamiętywania. Sen wspomaga tworzenie pamięci, a zakłócony sen może utrudniać zapamiętywanie i przetwarzanie informacji.

Wzorce snu innego niż REM wydają się sugerować rodzaj kategoryzacji codziennych czynności. Z drugiej strony, sen REM może być dla mózgu okazją do eksploracji w środowisku wolnym od konsekwencji.

Pies w snach przeżywa to, co spotkało go w prawdziwym życiu
Pies w snach przeżywa to, co spotkało go w prawdziwym życiu 123RF/PICSEL

Podczas badań nad mózgami śpiących psów z kolei Stanley Coren, emerytowany profesor psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej i autor książki "Czy psy śnią? Prawie wszystko, co twój pies chce, żebyś wiedział", stwierdził, że psy śnią o... psich rzeczach.

"Niektóre psy będą śniły o ptakach, a dobermany będą ścigać włamywaczy ze snów. Schemat snów u psów wydaje się być bardzo podobny do wzorca snów u ludzi" - powiedział naukowiec w rozmowie z Live Science.

Sny psów będą więc odzwierciedlać ich codzienne przeżycia, doświadczenia. Jeżeli my w nich także występujemy, owszem - możemy śnić się naszemu psu.

Krzysztof Globisz: Pies jest zawsze ze mnąINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas