Pod żadnym pozorem nie mieszaj. Powidła zimą będą jak znalazł

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Przepyszne powidła śliwkowe to obowiązkowa pozycja na stołach jesienią. Smak dojrzałych owoców zamknięty w słoiku jest doskonałą opcją zwłaszcza wtedy, gdy mamy ochotę na coś słodkiego. Jeśli ktoś kojarzy przygotowywanie powideł śliwkowych ze staniem nad bulgoczącym garnkiem i pilnowaniem, by całość się nie przypaliła, to czas zrewidować swoją wiedzę. Przedstawiamy powidła śliwkowe bez mieszania - można je zostawić na kuchence i w międzyczasie zająć się przyjemnościami.

Powidła śliwkowe bez mieszania? To możliwe! Sprawdzą się na jesienną słotę
Powidła śliwkowe bez mieszania? To możliwe! Sprawdzą się na jesienną słotę123RF/PICSEL

Powidła śliwkowe bez mieszania? Oczywiście!

Wiele osób podczas przygotowania powideł, a zwłaszcza śliwkowych, miesza je w obawie przed ich przypaleniem. Na szczęście, jeśli zaliczamy się do tych osób, dla których czas jest na wagę złota, to podczas gotowania powideł, nie musimy być cały czas w pogotowiu. Jeśli będziemy trzymać się kilku wskazówek, to powidła śliwkowe bez mieszania wyjdą nie tylko idealnie, ale faktycznie nie znajdziemy na dnie ani odrobiny spalenizny. Co więcej, takie domowe przetwory nie wymagają użycia wielu składników.

„Ewa gotuje”: babeczki z dynią i powidłamiPolsat

Powidła śliwkowe: Składniki

Mamy ochotę na przygotowanie powideł śliwkowych bez mieszania? Czas poznać składniki:

  • śliwki (pięć kg),
  • cukier (0,5 kg),
  • ocet (cztery łyżki)

Przygotowanie należy zacząć od porządnego umycia śliwek, następnie przekrojenia na połówki i usunięciu pestek. Następnie owoce wykładamy warstwami w garnku: najpierw śliwki, później cukier (on też musi znajdować się na wierzchu). Na końcu całość skrapiamy octem i zostawiamy w miejscu o temperaturze pokojowej na co najmniej 15 godzin.

Po tym czasie naczynie ze śliwkami ustawiamy na kuchence i doprowadzamy całość do wrzenia. Kiedy zawartość garnka osiągnie odpowiednią temperaturę, zmniejszamy na minimalny ogień i całość gotujemy przez pięć godzin. W międzyczasie nie wolno nam mieszać rozpadających się owoców, bo ta czynność może - wbrew pozorom - spowodować, że się zawartość przypali. Jeśli minął już czas przygotowywania powideł śliwkowych bez mieszania, ale w garnku jest nadal dużo soku, można go zlać i przyrządzić z niego kompot.

Gotowe powidła bez mieszania można przekładać do mniejszych słoiczków i zapasteryzować.

Powidła śliwkowe? Podkręć ich smak!

Goździki mielone albo w całości: obie wersje mogą wzbogacić powidła śliwkowe bez mieszania
Goździki mielone albo w całości: obie wersje mogą wzbogacić powidła śliwkowe bez mieszania123RF/PICSEL

Powidła śliwkowe i ich smak bronią się zazwyczaj same, ale można dodać do nich kilka przypraw, które mogą poprawić ich aromat. W takim wypadku, kiedy zbliża się jesień i słota, warto sięgnąć po rozgrzewające dodatki. Co warto mieć na uwadze? Odrobina goździków, cynamonu, imbiru albo gałki muszkatołowej korzystnie podkręcą smak.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas