Podgryzają korzenie i wyjadają cebulki roślin. Sprawdź, jak wygonić gryzonie z ogrodu
Nornice, choć na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie sympatycznych zwierząt, to dla ogrodników stanowią ogromne wyzwanie. Ten niewielki ssak potrafi wyrządzić w ogrodzie spore straty, dlatego warto poznać sposoby na skuteczne odstraszenie tego nieproszonego gościa. Wystarczy sięgnąć po pewne rośliny, które swoim zapachem przepędzą gryzonia.
Jak rozpoznać nornicę?
Nornica wyglądem przypomina chomika oraz mysz polną, a na terenie Polski spotkać można przede wszystkim nornicę rudą. Zwierzę najczęściej żyje w lasach, łąkach oraz na nieużytkach, ale bardzo często trafia do ogrodów w poszukiwaniu pożywienia.
Nornica bardzo dobrze skacze, potrafi wspinać się po gałęziach, ale jest również mistrzynią w drążeniu podziemnych korytarzy. Jej podziemne tunele najczęściej są umiejscowione dość płytko, na głębokości maksymalnie 15 cm pod powierzchnią gruntu. Ponadto gryzoń żywi się m.in. korzeniami, liśćmi, nasionami, cebulkami i kłączami roślin.
Nornica, budując sieć swoich korytarzy, może naruszyć strukturę korzeniową roślin, utrudniając im pobieranie wody z gruntu. To z kolei skutkuje więdnięciem i obumieraniem roślin posadzonych w ogrodzie.
Jak pozbyć się nornic z ogrodu?
Nornice są bardzo wyczulone na doznania sensoryczne niektórych roślin, dzięki którym możemy przepędzić je z naszego ogrodu. To należy w tym celu zrobić? Warto zasadzić w ogrodzie czosnek, wilczomlecz, porzeczkę czy miętę. Ponadto w glebę możemy włożyć suszony, czarny bez. Idealnie sprawdzą się również gałązki tui aplikowane w podłoże.
Aromaty tych roślin sprawią, że nornice przestaną drążyć tunele w ogrodzie i zajadać się naszymi sadzonkami.
Można posłużyć się także gotowym środkiem na krety i nornice, który zawiera naturalne olejki eteryczne. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie specjalnej siatki na krety, którą można kupić w sklepach ogrodniczych.