Reklama

Wymieszaj z wodą i spryskaj liście roślin. Nornice będą uciekać w popłochu

Nornice, mimo iż wyglądają niepozornie, potrafią doszczętnie zrujnować nawet najbardziej zadbany ogród. Nic więc dziwnego, iż chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Czego nie lubią nornice? Istnieje kilka sposobów walki z tymi gryzoniami. Oto sprawdzony, domowy odstraszacz na nornice.

Jak wyglądają nornice?

Nornice są niewielkimi gryzoniami, które potrafią wyrządzić ogromne szkody w naszych ogrodach. Wyglądają niezwykle niepozornie. Ich ciało pokryte jest brązowo-szarą sierścią. Nornice mają również nagi ogon i lekko zaostrzony pyszczek z dużymi, czarnymi oczami. Często bywają mylone z myszami. Pamiętajmy, jednak że nornice są nieco mniejsze od myszy, mają krótsze ogony i łapy oraz gęstsze i bardziej miękkie futro.

Nornice prowadzą głównie nocny lub wieczorny tryb życia. Zdarza się, że na powierzchni pojawiają się również za dnia - wówczas musi doskwierać im mocny głód. Wyjadają nasiona i owoce, uszkadzając przy tym korzenie roślin oraz cebule kwiatów. Obgryzają również korę młodych drzew w sadzie. Potrafią doszczętnie zrujnować niejeden zadbany ogród. Jak pozbyć się nornic?

Zobacz również: Pokrusz i dodaj do ziemi. Nie tylko paprotki oszaleją

Reklama

Czego nie lubią nornice?

Warto także zadbać o drzewa, zabezpieczając je u dołu pnia specjalnymi osłonkami. Nornice nie lubią również obecności innych zwierząt - ptaków czy domowych pupili. Kilka chwil spędzonych przez psa lub kota w ogrodzie może skutecznie zniechęcić nornice.

Do kopców i tuneli wykopanych przez nornice możemy także włożyć gałęzie żywotnika lub liścia orzecha włoskiego czy ząbki czosnku. Tego zapachu wręcz nienawidzą. Podobną niechęć żywią do wszelkiego hałasu. Wystarczy więc w pobliżu ich nory wbić pręt, na który nałożona zostanie plastikowa butelka. Poruszana przez wiatr będzie wydawać ciche dźwięki i wibracje, które odstraszą nornice.

Zobacz również: Chcesz się pozbyć pająków z domu? Spryskaj tym okna oraz drzwi. Nienawidzą tego zapachu

Jak pozbyć się nornic?

Niezwykle skutecznym w walce z niechcianymi gryzoniami będzie także domowy odstraszacz na nornice. Przygotujemy go z popularnego napoju. Jeśli zauważymy, że nornice wyrządzają już szkody w naszym ogrodzie, warto sięgnąć po oprysk z kawy. Do jego przygotowania potrzebować będziemy przestudzonego naparu kawowego, który wymieszamy z wodą w proporcji 1:4.

Gotową mieszankę należy przelać do spryskiwacza i dokładnie spryskać liście roślin. Oprysk z kawy skutecznie odstraszy zarówno nornice, jak i ślimaki. Co więcej, świetnie wpłynie na odżywienie roślin.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak zwalczyć nornice | nornice w ogrodzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy