Podlej piwonie nawozem za kilka złotych. Do domu będziesz wracać z naręczem kwiatów

Maj i czerwiec to idealny czas dla piwonii. Wtedy też te długowieczne rośliny dosłownie obsypują się pękato pełnymi, różowymi kwiatami, których widok może zapierać dech w piersiach. Choć wydawać się może, że uprawa piwonii nie jest skomplikowana, to czasami pąki nie chcą się wytworzyć, więc roślina nie jest tak atrakcyjna, jakbyśmy sobie tego życzyli. Co może być problemem? Przyczyn tego, że piwonia nie kwitnie, jest sporo, ale wynika to najprawdopodobniej ze złego nawożenia.

Bukiety z piwoniami będą zdobić dom, jeśli będziemy roślinę odpowiednio nawozić
Bukiety z piwoniami będą zdobić dom, jeśli będziemy roślinę odpowiednio nawozić123RF/PICSEL

Czym nawozić piwonię na wiosnę?

Dlaczego piwonie nie kwitną? Najczęściej powinniśmy obwiniać siebie, ponieważ roślina nie miała solidnej dawki nawozów. Co zrobić, kiedy jednak solennie wypełnialiśmy ten obowiązek, a pąki nadal się nie pojawiają? Przyczyną mogą być źle dobrane składniki. Piwonie potrzebują dużo siły, aby nie tylko prawidłowo rosnąć, ale także, by zakwitnąć. Te warunki zostaną spełnione, ale tylko wtedy, kiedy dostarczymy piwonii potas i fosfor. Co prawda, azot jest również potrzebny, ale w zdecydowanie mniejszej ilości. Jeśli będzie go zbyt dużo, to piwonia będzie skupiała się na wybarwianiu liści na soczystą zieleń, niż produkowanie kwiatów.

Nawozy dla kwitnącej piwonii

Piwonia będzie w pełnej krasie, jeśli zasilisz ją nawozami wiosną
Piwonia będzie w pełnej krasie, jeśli zasilisz ją nawozami wiosną123RF/PICSEL

Wiemy już, że piwonia potrzebuje solidnej dawki fosforu i potasu, by prawidłowo wypuszczać kwiaty. Skąd wziąć te dwa pierwiastki? Można kupić nawozy wieloskładnikowe dostępne w marketach ogrodniczych, ale można sięgnąć po domowe preparaty, które kosztują jedynie kilka złotych. Czas je poznać.

  • Fusy z kawy - wystarczy zebrać je i rozsypać bezpośrednio pod piwoniami. Można także wymieszać fusy z wodą i taką mieszanką podlać nasze rośliny.
  • Kwasek cytrynowy - 10 g specyfiku wystarczy wymieszać z 10 l wody. Później nie pozostaje nic innego, jak podlanie piwonii otrzymaną mieszanką.
  • Banan - fragmenty skórki można zakopać w pobliżu piwonii albo przygotować z owocu nawóz.

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

Piwonia nie che kwitnąć? Prawdopodobnie ma za ciemno w ogrodzie lub trapi ją szara pleśń
Piwonia nie che kwitnąć? Prawdopodobnie ma za ciemno w ogrodzie lub trapi ją szara pleśń123RF/PICSEL

Czasami nawożenie nie wystarczy, aby piwonia kwitła bez zarzutu. Jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków albo będzie trapiona przez choroby, to możemy zapomnieć o różowych płatkach. Wpierw zróbmy rachunek sumienia i sprawdźmy, czy podlewamy piwonie prawidłowo. Przede wszystkim nawadnianie nie może być obfite, a strumień z konewki nie może mieć kontaktu z liśćmi. Dlaczego? Ponieważ to szybka droga do powstania szarej pleśni, a taka roślina nadaje się tylko do utylizacji.

Brak kwiatów w piwonii? Winowajcą może być również brak odpowiedniego nasłonecznienia. Jeśli przez większość dnia w ogrodzie panuje ciemność albo cień, to piwonia nigdy nie zakwitnie. Powinna rosnąć w miejscach jasnych i silnie nasłonecznionych, ale osłoniętych również od podmuchów wiatru.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas