Podlewanie storczyków wodą ryżową. Jak ją przygotować?

Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych, jakimi możemy udekorować nasze mieszkania. Wymagają jednak odpowiednich warunków i zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza jeśli zauważymy, że nie kwitną tak bujnie, jak byśmy tego oczekiwali. Z pomocą przychodzą naturalne odżywki do roślin doniczkowych, a woda ryżowa do storczyków nadaje się znakomicie. Nie musimy ruszać do sklepu ogrodniczego, by się w nią zaopatrzyć. Powstaje jako efekt uboczny podczas gotowania obiadu!

Nigdy jej nie wylewaj! Woda ryżowa to sprawdzony sposób na odżywienie storczyków
Nigdy jej nie wylewaj! Woda ryżowa to sprawdzony sposób na odżywienie storczyków123RF/PICSEL

Podlewanie storczyków od podstaw

To podstawa odpowiedniej pielęgnacji każdej rośliny doniczkowej, jednak orchidee są szczególnie wrażliwe na błędy w podlewaniu - zwłaszcza gdy dochodzi do przelania storczyków. Objawami tego stanu rzeczy są rozmiękłe liście, które tracą swoją elastyczność oraz zieloną barwę. Na ich powierzchni pojawiają się żółte i ciemnobrązowe plamy. W skrajnych przypadkach w okolicach łodyg zauważyć można ślady gnicia. Roślina nie rozwinie kwiatów, a nawet jeśli jej się to uda, płatki szybko opadną.

Z tego względu storczyki podlewać należy ostrożnie - dopiero w momencie, kiedy podłoże będzie suche. Precyzyjne określenie częstotliwości podlewania zależy od rozmiaru rośliny, pory roku, temperatury, wilgotności powietrza i momentu wzrostu. Podlewanie storczyków najlepiej jest przeprowadzić poprzez zanurzenie doniczki w naczyniu z wodą na 20-30 minut.

Wszystko, co musisz wiedzieć o storczykach, znajdziesz w naszym raporcie specjalnym:  Pielęgnacja storczyków bez tajemnic
Wszystko, co musisz wiedzieć o storczykach, znajdziesz w naszym raporcie specjalnym: Pielęgnacja storczyków bez tajemnic INTERIA.PL

Właściwości wody ryżowej: Dlaczego warto stosować ją do kwiatów?

Woda ryżowa doskonale sprawdzi się jako naturalna odżywka do storczyków, ponieważ stanowi skarbnicę witamin z grupy B, fosforu, magnezu, żelaza i krzemu. Taki koktajl mobilizuje roślinę do wzrostu. Regularne stosowanie sprawia, że orchidea imponująco kwitnie, a jej liście są intensywnie zielone, bez uszkodzeń i przebarwień.

Jak zrobić wodę ryżową do storczyków?

Nie trzeba mieć dużego doświadczenia w dziedzinie ogrodnictwa i profesjonalnych sprzętów. Tak naprawdę środek ten można przygotować przy okazji! Z powodzeniem wykorzystasz wodę po ugotowaniu ryżu do posiłku. Zazwyczaj od razu wylewasz ją do zlewu? W ten sposób pozbywasz się cennego płynu, który fantastycznie przysłuży się storczykom!

Wodę ryżową uzyskasz także bez gotowania. Wystarczy, że zanurzysz ziarna w chłodnej wodzie na dwie lub trzy godziny. Woda ryżowa będzie nadawać się do użycia od razu, a ryż z powodzeniem możesz ugotować jako dodatek do dania głównego.

Przygotowanie wody ryżowej do storczyków jest bardzo proste
Przygotowanie wody ryżowej do storczyków jest bardzo proste123RF/PICSEL

Łatwiej być nie może? Choć woda ryżowa to jeden z najprostszych domowych środków, które przysłużą się w domowej uprawie storczyków, o kilku zasadach trzeba pamiętać.

  • Podczas gotowania ryżu nie dodawaj soli ani żadnych przypraw.
  • Nie gotuj ziaren w plastikowej torebce.
  • Użyć możesz dowolnego rodzaju ryżu, choć najlepiej sprawdzą się jaśminowy, basmati i brązowy.
  • Storczyki podlewaj ostudzoną miksturą, gdy uzyska temperaturę pokojową.

Jak używać wody ryżowej do storczyków?

Nie trzeba stosować jej za każdym razem. Wody ryżowej do storczyków używaj co trzecie lub co czwarte podlewanie - tyle wystarczy, by wzmocnić system korzeniowy i dostarczyć roślinie życiodajne składniki odżywcze.

Uważaj jednak, by nie moczyć liści i kwiatów. Jak zostało to wcześniej wspomniane, najbezpieczniej jest zanurzyć doniczkę z orchideą w naczyniu z wodą ryżową i pozostawić na około 20 minut. Po tym czasie wyjmij i zaczekaj, aż odsączone zostaną resztki płynu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas