Reklama

Reklama

Wypłaty czternastej emerytury ruszają już w sierpniu. Nie wszyscy dostaną pieniądze

Już niebawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłacanie emerytom dodatkowych pieniędzy. Mowa oczywiście o 14. emeryturze, która ma podreperować domowe budżety wielu seniorów. Niestety w obecnym roku, podobnie jak w ubiegłym, „czternastka” nie trafi do wszystkich. Kto może spodziewać się dodatku, a kto go nie dostanie? Pod uwagę brane jest kryterium dochodowe.

W kwietniu na konta polskich seniorów — wraz z comiesięcznym świadczeniem emerytalnym — wpłynęła tzw. "trzynastka". Najstarsi obywatele już wkrótce otrzymają kolejny zastrzyk gotówki. W sierpniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie bowiem wypłatę "czternastek". Niestety ten dodatek — zgodnie z ustalonymi przez rząd zasadami — nie należy się wszystkim emerytom. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pieniądze? Kluczowy jest jeden z nich.  

14. emerytura 2022: Kiedy emeryci mogą spodziewać się pieniędzy?

Wypłaty "czternastek" ruszą już 25 sierpnia. Nie wszyscy otrzymają jednak dodatek w tym terminie. Świadczenie — podobnie jak poprzedzająca je "trzynastka", wypłacane będzie wraz z comiesięczną emeryturą.  Upoważnieni mają otrzymać pieniądze najpóźniej do 20 września.

Reklama

Terminy wypłat 14. emerytury 2022 to:   

  • 25 sierpnia,
  • 5 września,
  • 6 września,
  • 9 września,
  • 15 września
  • 20 września.

Gertruda Uścińska, prezes ZUS w rozmowie z mediami zaznaczyła, że "Świadczenie wypłacimy z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku". 

14. emerytura 2022: Kto otrzyma dodatek?

"Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 r. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln świadczeniobiorców ZUS" - tłumaczyła w rozmowie z mediami prezes ZUS,  prof. Gertruda Uścińska. Niestety, nie każdy emeryt otrzyma dodatkowe pieniądze w postaci 14. emerytury. Kogo dodatek ominie?

Pełna kwota świadczenia - która równa jest najniższej emeryturze i w obecnym roku wynosi 1217,98 zł netto - trafi jedynie do seniorów, których  comiesięczne świadczenie emerytalne nie przekracza 2900 zł brutto. "Czternastkę w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł świadczenie będzie obniżane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł" - zaznaczyła prof. Uścińska.

ZUS podczas wypłaty dodatku weźmie pod uwagę wszystkich seniorów, którzy nabędą prawo do świadczenia do dnia 24 sierpnia 2022. 

***
Zobacz również:

W tym roku 14. emerytura trafi do seniorów wcześniej

Dodatkowe pieniądze dla milionów emerytów. Są wyliczenia

Oto najwyższa emerytura w Polsce. Kwota zwala z nóg 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | 14. emerytura | czternasta pensja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy