Reklama

Reklama

Pokrusz i zalej wodą. To naturalny i tani środek do prania

Pierwsze oznaki jesieni już wkrótce pojawią się wokół nas. Podczas spacerów warto zwrócić nieco większą uwagę na leżące na ziemi kasztany. To nie tylko świetny sposób na zabawę z dziećmi. Brązowe owoce kasztanowca mogą okazać się niezwykle pożyteczne podczas codziennych domowych obowiązków. Wykorzystamy je między innymi do prania.

Kasztany, obok ogromnej frajdy, którą przynoszą dzieciom, są niezwykle ekologicznym i naturalnym środkiem piorącym. Wszystko za sprawą saponin, które są obecne w składzie owoców kasztanowca pospolitego. Poprzez kontakt z wodą saponiny wytwarzają pianę, którą z powodzeniem wykorzystać możemy podczas codziennego prania odzieży.

Zobacz również: Suszysz pranie w mieszkaniu? Skutki mogą być opłakane

Jak zrobić domowy środek do prania z kasztanów?

Jedna z TikTokerek podzieliła się swoim sposobem na przygotowanie domowego środka do prania z kasztanów. To nic trudnego. Wystarczy zebrać kilka owoców kasztanowca, a następnie dokładnie opłukać je w wodzie. Później pokroić w ćwiartki lub rozkruszyć za pomocą młotka. Konieczne jest pozbycie się wszelkich łupek.

Reklama

Następnie kawałki kasztanów wrzucamy do naczynia z zakrętką, zalewając 300 ml gorącej wody. Szczelnie zamykamy i delikatnie potrząsamy. Kolejno odcedzamy całość przez sitko.

Zobacz również: Spryskaj firanki lakierem do włosów. Efekt jest zachwycający

Czy można użyć kasztanów do prania w pralce? To nic trudnego!

Z kasztanów przygotować można również naturalny płyn do prania ręcznego. Wystarczy około 10 sztuk kasztanów wyjąć ze skorupek i rozdrobnić - przy użyciu noża lub blendera o dużej mocy. Masę przekładamy do garnka, dodając szklankę wody. Gotujemy, doprowadzając do wrzenia. Pozostawiamy na ogniu na około 8-10 minut. Całość odcedzamy kolejno na sicie o małych oczkach.

Kasztany wykorzystać można również do prania w pralce. Zimną miksturę wystarczy wlać do dozownika przeznaczonego na detergenty i ustawić odpowiedni program. Pranie z użyciem kasztanów może być jednak jeszcze prostsze. Owoce kasztanowca kroimy na cztery części i wkładamy do woreczka na pranie. Wrzucamy do pralki wraz z brudnymi ubraniami i wybieramy odpowiedni program. Gotowe!

Zobacz również: Wlej pół szklanki do miednicy. Pożółkłe firanki będą jak nowe

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy