Pokrzywa: Jak wykorzystać w ogrodzie i zrobić gnojówkę, wywar i wyciąg?
Uchodzi za chwast, choć to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, poza tym jest bardzo przydatna w ogrodzie. Pokrzywa, bo o niej mowa, to z wielu względów roślina nietuzinkowa. Mimo niezbyt urzekającego wyglądu fantastycznie wpływa na zdrowie, wzmacnia glebę i chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami, takimi jak mszyce i przędziorki. Jak wykorzystać pokrzywę w ogrodzie i zrobić z niej nawóz, gnojówkę lub oprysk? Poniżej kilka podpowiedzi.
Pokrzywa: Kopalnia witamin i minerałów
Nasze babcie doceniały moc naturalnych składników czy ziół i zrywały młode pokrzywy w celach terapeutycznych. Ten niepozorny chwast spotykany często niemal w każdym zakątku pola, łąki czy lasu, skrywa w swoich łodygach i liściach kopalnię witamin, minerałów oraz substancji biologicznie czynnych. Dostarcza m.in. witamin A, B2, C i K; minerałów takich jak potas, azot, fosfor, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk oraz kwasy organicznie, enzymy, pektyny, ksantofil, karoten oraz chlorofil.
Na bazie liści młodych pokrzyw warto przygotować gnojówkę. Doskonale sprawdza się w roli naturalnego nawozu i wspiera uprawy pomidorów, ogórków, kapusty kalafiorów, róż, kwiatów jednorocznych oraz bylin. W odpowiednim stężeniu gnojówkę można także wykorzystać do walki ze szkodnikami. Nie należy nawozić nią czosnku, cebuli, fasoli i grochu. Nierozcieńczoną gnojówką można nawozić ziemię przed uprawą.
Jak przygotować gnojówkę z pokrzyw?
Młode liście pokrzywy zebrane jeszcze przed kwitnieniem (Potrzebny jest co najmniej kilogram surowca) należy pociąć na kawałki sekatorem i zalać dziesięcioma litrami odstanej deszczówki. (Woda kranowa się w tym przypadku nie sprawdzi, gdyż zawiera chlor). Gnojówkę najlepiej przygotować w plastikowych bądź drewnianych wiadrach. (Metal się nie nadaje). Na koniec pojemniki trzeba przykryć gazą albo firanką i ustawić w zacienionym miejscu. Miksturę trzeba mieszać co najmniej dwa razy dziennie - tak, aby ułatwić dostęp do tlenu. Fermentacja powinna trwać co najmniej dwa-cztery tygodnie. Wtedy gnojówka przestaje się pienić. Rozcieńczoną w stosunku 1:20 gnojówkę można wykorzystać w walce z mszycami, przędziorkami, a także przeciwko chlorozie roślin. Rośliny trzeba pryskać gnojówką co 3-4 dni. Mączniaka rzekomego najlepiej zwalczać opryskiem z gnojówki rozcieńczonej w stosunku 1:10. Gnojówka fermentująca pięć dni sprawdza się walce z mszycami, przędziorkami, tarcznikami i misecznikami.
Jak zrobić wyciąg z pokrzywy?
Znacznie łagodniej od gnojówki działa wyciąg z pokrzywy, który można stosować bez rozcieńczania do ochrony przed szkodnikami. Pół kilograma młodych liści pokrzywy trzeba umieścić w plastikowym pojemniku; zalać pięcioma litrami wody odstawić na dobę w zacienione miejsce. Po tym czasie zlewa się płyn i wykorzystuje go do oprysków roślin, aby ochronić je przed atakami szkodników. Preparat można stosować przez cały okres wegetacyjny. Bardzo pomaga w walce z mszycami i przędziorkami.
Jak zrobić wywar z pokrzywy?
Wywar z pokrzywy warto wykorzystać do zwalczania zarazy na pomidorach. Pół kilograma posiekanych liści pokrzywy zalewa się pięcioma litrami wody i gotuje przez pół godziny. Po wystudzeniu gotowy preparat rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:5 i opryskuje zagrożone rośliny. Najczęściej wywar stosuje się wczesną wiosną.