Połącz trzy składniki. Mikstura wykosi mech i chwasty z trawnika oraz kostki brukowej
Sezon na prace w ogrodzie zbliża się wielkimi krokami. Wraz z uprawą warzyw, owoców i roślin ozdobnych, naszym oczom będą ujawniały się chwasty, które nie tylko szpecą naszą działkę czy ogród, ale także przeszkadzają w naturalnym wzroście pielęgnowanych okazów. Walka z chwastami czasami wydaje się niemożliwa, chyba że ktoś sięgnie po sprytne metody. Domowy, ekologiczny roztwór na chwasty jest jednym z nich.
Jak naturalnie usunąć chwasty?
Naturalne usuwanie chwastów? Wiele osób po prostu je wyrywa. Oczywiście nie jest to najgorsza metoda, ale wtedy trzeba włożyć dużo wysiłku, aby uzyskać wymierne rezultaty. Problemem może być również fakt, że wyrywanie chwastów nie zawsze jest skuteczne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w ziemi może pozostać nadal fragment systemu korzeniowego, więc po czasie problem powróci, nierzadko ze zdwojoną siłą. Trzeba również widzieć, że chwasty lubią wyrastać w różnych, nietypowych miejscach, np. w szczelinach kostki brukowej lub w gąszczu roślin ozdobnych, czy w trawniku. Wtedy wyrywanie może okazać się totalnie nieskuteczne.
Mieszanka na chwasty: pomoże je usunąć
Jeśli męczą nas chwasty i wyrywanie ich nie sprawdziło się, to można w domowym zaciszu przygotować skuteczny roztwór, który pozbędzie się niechcianych roślin. Wystarczy sięgnąć po trzy składniki, które zazwyczaj są na stanie każdej domowej spiżarni. Do dużej butelki ze spryskiwaczem trzeba wlać szklankę octu, pół szklanki soli oraz litr wody, a następnie bardzo dokładnie wymieszać. Teraz można udać się na działkę i spryskać niechciane rośliny. Trzeba jednak wykazać się ostrożnością: nie wolno dopuścić do pryskania mieszanką roślin ozdobnych, ponieważ może je zniszczyć.
Jak stosować mieszankę na chwasty? Najlepiej aplikować ją codziennie w niewielkich ilościach, ale w bezwietrzne dni.
Jak pozbyć się mchu? On również może być szybko usunięty
Niewiele trzeba, aby w naszej działce pojawił się mech. Jeśli już wyrośnie, trudno się z nim rozprawić. Podejmujesz kolejne próby, a mech i tak powraca? Trzeba podejść do mchu sprytem. W jaki sposób? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że lubi rosnąć w miejscach, gdzie gleba jest kwaśna, dlatego na samym początku trzeba sprawić, aby odczyn stał się zasadowy. W tym celu odpowiednie miejsca można obsypać popiołem z kominka, wapnem albo kredą, a następnie odczekać. Kiedy mech zostanie osłabiony, wystarczy sporządzić nową mieszankę: w równych proporcjach wymieszać wodę z octem i opryskać niechciane rośliny.