Pomaga na trawienie, ale nie każdy powinien ją pić. Ustalono, komu szkodzi mięta
Oprac.: Joanna Leśniak
W kuchni i jadalni często czujesz miętę? Jej właściwości lecznicze znane są od wieków. Pomaga, kiedy nie zachowamy umiaru podczas posiłku, działa korzystnie na wątrobę, a do tego potrafi uporać się z nieprzyjemnym oddechem. Nie oznacza to jednak, że należy spożywać ją bez ograniczeń. Istnieją pewne przeciwwskazania w stosowaniu mięty, przez które może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Kto powinien na nią uważać?
Spis treści:
Na co pomaga mięta?
Wspomaga trawienie, redukuje skurcze żołądka i podkręca przemianę materii. Z tych właściwości mięty chętnie korzystamy po obfitych biesiadach. Kiedy nie zachowamy umiaru w wielkości spożywanych porcji — herbata z mięty przychodzi z misją ratunkową dla brzucha.
Pomaga w łagodny sposób pozbyć się wzdęć i niweluje nudności. Korzystny wpływ wykazuje na wątrobę, przynosi ulgę podczas migren, odświeża oddech. Lista pozytywnych właściwości mięty jest długa. Trzeba jednak pamiętać, że we wszystkim należy zachować umiar — nawet w spożywaniu najzdrowszych naparów. Sprawdź, czy znajdujesz się na liście osób, które szczególnie powinny uważać na preparaty i napary z mięty.
Kto powinien uważać na miętę?
Mimo że wielu z nas miało pewnie okazję przekonać się o zbawiennym działaniu na problemy trawienne, mięta nie jest zalecana przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Jej stosowanie z lekarzem powinni skonsultować pacjenci ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego oraz zapaleniem błony śluzowej żołądka. Naparów z mięty lepiej unikać przy zgadze i refluksie, ponieważ mogą one nasilać bolesne objawy.
Mięta w diecie cukrzyków na cenzurowanym
Diabetycy ze szczególną uwagą i ostrożnością powinni podchodzić do preparatów ziołowych. Zanim zdecydujesz się na regularne popijanie mięty, również skonsultuj się z lekarzem. Zawarty w mięcie pieprzowej mentol może wykazywać działanie obniżające stężenie glukozy we krwi i wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Podobnie jest w przypadku picia mięty podczas medycznej kuracji na obniżenie ciśnienia tętniczego.
Mięta — przeciwwskazania
Odradza się stosowanie preparatów bazujących na roślinie, w tym olejku miętowego, w przypadku niemowląt i małych dzieci (poniżej piątego roku życia), zwłaszcza w obrębie nosa, ust i klatki piersiowej. Wszystko przez ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, a także skurczu krtani i oskrzeli.
Polecamy: