Pomidory i ogórki go uwielbiają. Życiodajny składnik zapewnia obfite plony

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Nawożenie roślin uprawnych jest zabiegiem niezbędnym dla uzyskania zadowalających plonów. Kluczowe jest jednak optymalne zrównoważenie wszystkich składników odżywczych. Za pierwiastek życia w kontekście roślin uznaje się magnez, bez którego wzrost zostaje zahamowany, a ogrodowe okazy stają się podatne na choroby. Które rośliny lubią magnez szczególnie? Na liście znajdują się najpopularniejsze wśród polskich ogrodników warzywa.

Dostarczenie roślinom magnezu skutkuje dorodnymi okazami
Dostarczenie roślinom magnezu skutkuje dorodnymi okazami123RF/PICSEL

Po co roślinom magnez?

Pierwiastek bierze udział w wielu procesach fizjologicznych, które warunkują wzrost roślin, ich wytrzymałość na niesprzyjające warunki i potencjalne patogeny. Nie pozostaje bez wpływu na zdrowy i atrakcyjny wygląd, a przede wszystkim plonowanie. Jak działa magnez na rośliny i jaka konkretnie jest jego rola?

  • Przede wszystkim jest składnikiem ułatwiającym roślinom pobieranie składników odżywczych poprzez wzmacnianie systemu korzeniowego.
  • Jako składnik chlorofilu (zielonego barwnika w tkankach roślinnych) umożliwia przeprowadzanie fotosyntezy, która jest podstawowym procesem życiowym.
  • Nie pozostaje bez wpływu na wykorzystanie przez rośliny innych ważnych składników, w tym azotu, fosforu i potasu.
  • Jego obecność warunkuje nie tylko wielkość zbiorów, ale także ich jakość.
Zapewnij swoim uprawom dostateczną ilość wody i odpowiednie nawożenie
Zapewnij swoim uprawom dostateczną ilość wody i odpowiednie nawożenie123RF/PICSEL

Skąd bierze się niedobór magnezu w glebie?

Na ten stan rzeczy wpływa kilka czynników. Ogólnie rzecz ujmując, gleby na terenie Polski nie są zasobne w magnez. Na zubożenie podłoża wpływają także sezonowe nadmierne opady atmosferyczne, które skutecznie wypłukują pierwiastek. Problem jest szczególnie dotkliwy na glebach lekkich. Z kolei cięższe i nieprzepuszczalne gleby też nie stwarzają dogodnych warunków pod tym kątem uprawy, poprzez utrudniony przepływ wody z substancjami odżywczymi do korzeni.

Efektywnemu pobieraniu magnezu nie sprzyjają także susze. Z problemem jego niewystarczającej ilości możemy mieć do czynienia na glebach o niskim odczynie pH.

Objawy niedoboru magnezu u roślin

Jeśli zauważasz, że twoje rośliny nie rosną, może to oznaczać niedobór magnezu i konieczność szybkiej reakcji w celu uzupełnienia go. Bardziej wyraźnym sygnałem są jednak jasne przebarwienia, które ujawniają się w pierwszej kolejności na starszych liściach — dochodzi do chlorozy.

Jeśli zostanie to zignorowane, w kolejnych etapach brak magnezu u roślin będzie manifestować się zanikiem zielonej barwy między nerwami liści oraz martwicy. Czujność w obserwacji upraw należy zachować już od wiosny, kiedy to najczęściej pojawia się marmurkowatość liści, czyli mieszanka ciemnych i jasnych przebarwień pojawiających się wzdłuż nerwów.

Okazy uprawne będą podatne na choroby, opóźnione zostaną fazy rozwojowe, a to z kolei przełoży się na znaczną redukcję plonu lub jego całkowity brak.

Nie ignoruj zmian w wyglądzie swoich roślin
Nie ignoruj zmian w wyglądzie swoich roślin123RF/PICSEL

Które rośliny lubią magnez?

Życiodajny pierwiastek jest niezbędny dla wszystkich roślin, jednak część z nich jest szczególnie wrażliwa na jego niedobory. Zaliczają się do nich zwłaszcza:

  • pomidory,
  • ogórki,
  • sałata,
  • papryka,
  • dynia.

Okazy te są chętnie uprawiane przez amatorów warzyw z własnego ogródka, więc nawożenie magnezem jest istotne nie tylko dla profesjonalnych plantatorów. Składnik jest kluczowy także w uprawie roślin kapustnych i warzyw korzeniowych. Nie zapominaj o nim, jeśli na swoich grządkach znajdujesz miejsce dla ziemniaków oraz buraków.

Magnez można uzupełniać przy pomocy nawozów mineralnych, ale bardzo dobrze sprawdzą się naturalne metody, wśród których prym wiedzie obornik jako bogate źródło magnezu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas