Postępuj w ten sposób z przekwitłym storczykiem. Znów obsypie się kwiatami

Oto jedna z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Popularność storczyków wynika przede wszystkim z ich dekoracyjnego i egzotycznego wyglądu. Cechują się długim, nawet kilkumiesięcznym okresem kwitnienia. Wbrew pozorom orchidee nie są bardzo trudne w uprawie, jeśli zapewni im się odpowiednie warunki. Istotne jest to, co zrobimy ze storczykami po przekwitnięciu. Czy łodygę należy przyciąć, czy lepiej zostawić? Od tej decyzji zależy stan okazu.

Storczyk może ponownie zakwitnąć, jeśli odpowiednio o niego zadbamy
Storczyk może ponownie zakwitnąć, jeśli odpowiednio o niego zadbamy123RF/PICSEL

Co zrobić, gdy storczyk przekwita?

Pewnie wielu z nas przyzwyczaiło się do widoku tego kolorowego akcentu w mieszkaniu. Niestety, nic nie trwa wiecznie i naturalne jest, że storczyk któregoś dnia zwyczajnie przekwita. Nie jest to jednak powód, przez który powinien stracić nasze zainteresowanie. Postępowanie z przekwitłym storczykiem warunkuje ponowne kwitnienie i decyduje o kondycji rośliny.

Na bieżąco należy usuwać kwiatostany, które usychają i tracą swój powab. To zabieg, do którego miłośnicy kwiatów doniczkowych podchodzą odruchowo. Więcej wątpliwości wzbudza łysa łodyga storczyka — usuwać czy nie?

Storczyk nie jest aż tak trudny w uprawie, jak może się wydawać
Storczyk nie jest aż tak trudny w uprawie, jak może się wydawać123RF/PICSEL

Kiedy należy usunąć łodygę storczyka?

Nasze postępowanie powinno zależeć od konkretnej odmiany, która znalazła się na naszym parapecie. Należy podkreślić, że dużo storczyków kwitnie tylko raz na jednej łodydze, która z czasem usycha, żółknie lub brązowieje. To jasny sygnał, że nadaje się do usunięcia — cięcie łodygi storczyka wykonujemy w miejscu, z którego wyrasta, tuż przy podstawie rośliny. Dzięki temu orchidea swoje siły witalne będzie mogła spożytkować na wzmacnianie korzeni i rozwój nowych pędów.

Czy storczyk zakwitnie ponownie na tym samym pędzie?

Jest to możliwe w przypadku kilku gatunków. Na tej samej łodydze zakwita popularny Phalaenopsis, oraz Psychopsis. Wymagają jednak odpowiedniej uwagi tuż po tym, jak opadną ostatnie płatki.

Jeśli łodyga nadal pozostaje zielona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wypuści nowy pęd boczny, który z czasem zachwyci widokiem dorodnych kwiatów. W pierwszej kolejności dokładnie przyjrzyj się roślinie, namierzając zielone, mięsiste zgrubienia — węzły. By zmobilizować storczyka do ponownego kwitnienia, łodygę przytnij tuż za pierwszym zdrowym węzłem poniżej przekwitłego kwiatostanu, usuwając przy okazji wszystkie suche fragmenty w tej partii rośliny.

Do przycinania storczyków używaj wyłącznie czystych, zdezynfekowanych i naostrzonych narzędzi. Dzięki temu wykonasz precyzyjne cięcie, nie narażając roślin na zainfekowanie chorobami.

Spełnienie wymagań storczyków zaprocentuje pięknym kwitnieniem
Spełnienie wymagań storczyków zaprocentuje pięknym kwitnieniem123RF/PICSEL

Nie tak kapryśny, jak go malują. Podstawy pielęgnacji

Jak dbać o storczyka, aby obficie zakwitał i cieszył się  dobrą kondycją przez długi czas? Wielbiciele tych barwnych okazów muszą pamiętać o kilku zasadach. Podstawą pielęgnacji storczyków jest odpowiednie podlewanie. W okresie wegetacyjnym rośliny najlepiej nawadniać raz w tygodniu poprzez zanurzenie doniczki w wodzie na około 15 minut. Ponadto storczyki lubią jasne stanowiska z rozproszonym światłem. Zaleca się ustawiać je na parapecie wschodnim lub zachodnim. Orchidee najlepiej rosną w temperaturze 18-25°C w ciągu dnia i przy lekkim spadku tych wartości w nocy (do około 16-18°C).

Dla pobudzenia do kwitnienia w okresie wzrostu ważne jest regularne nawożenie storczyków — co dwa-trzy tygodnie. Dzięki temu rośliny będą mieć pod dostatkiem składników odżywczych. Jeśli twój okaz ma przerośnięte korzenie, warto przesadzić go do nowej doniczki, zapewniając mu podłoże dedykowane do uprawy storczyków — przepuszczalne i lekkie.

Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY