Reklama

Reklama

Powodują bóle głowy, duszności i kaszel. Tych świec zapachowych lepiej unikać

Świece zapachowe, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, często pojawiają się w naszych domach. Stanowią przede wszystkim uroczą dekorację, tworząc jednocześnie niepowtarzalny klimat. Jak się jednak okazuje, niektórych z nich należy się wystrzegać. Chemiczka apeluje, aby zwracać uwagę na ich skład.

Spotkać możemy je na półkach w niemal każdym sklepie. Kuszą wyglądem, a także cenami. Świece zapachowe, szczególnie w jesienno-zimowym okresie, zyskują na popularności. Stawiamy je we wnętrzach naszych domów, tworząc w ten sposób wyjątkowy nastrój. Czy jednak świece są dla nas zdrowe? Chemiczka Sylwia Panek apeluje.

Zobacz również: Nasze babcie myły tym okna bez używania detergentów. Lśniły bez smug!

Czy świece zapachowe są zdrowe? "Kiepsko się czujecie?"

Chemiczka Sylwia Panek, znana na Instagramie jako mama.chemik, postanowiła w ostatnim czasie podjąć temat oddziaływania świec zapachowych na nasze zdrowie. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się odczuwać bóle głowy, duszności czy chrypkę po przebywaniu w pomieszczeniu, w którym paliły się świece lub podczas święta zmarłych, kiedy odwiedzamy cmentarze? Ten fakt powinien dać do myślenia.

Mama.chemik wyjaśnia, iż temat świec zapachowym podejmuje po tym, gdy jedna z internautek poinformowała ją, że przestała używać świec zapachowych w momencie, kiedy w jej domu pojawił się oczyszczacz powietrza. Sprzęt każdorazowo "wariował", dając znać, że powietrze w domu jest zanieczyszczone.

Reklama

"Dlaczego tak się działo? Ponieważ większość dostępnych w sklepach świec to świece parafinowe (parafina otrzymywana jest z ropy naftowej). Spala się ona, uwalniając do powietrza substancje, które je zanieczyszczają, między innymi toluen i bezen. 

Spalają się też dodane substancje zapachowe (zazwyczaj syntetyczne), barwniki i knot, który jeśli jest bawełniany to ok, ale w sprzedaży są też knoty z rdzeniem, w których znajdują się szkodliwe metale jak ołów czy cyna" - tłumaczy Sylwia Panek.

Zobacz również: Wlej pół szklanki do miednicy. Pożółkłe firanki będą jak nowe

Mogą powodować bóle głowy, duszności i kaszel. Uważaj szczególnie na te

Mama.chemik tłumaczy, iż najbardziej niepokoją ją świece niewiadomego pochodzenia lub kupowane na chińskich portalach.

Czy więc istnieją nieco bezpieczniejsze świece? Jak się okazuje, owszem. Po które więc sięgać?

"Drugie w kolejności, moim zdaniem, będą świece sojowe. Najlepsze oczywiście sojowe bez dodatków, ale jak już koniecznie musicie produkt zapachowy to moim zdaniem najlepiej wybierać te z olejkami eterycznymi. Spalanie olejków najprawdopodobniej nie będzie takie dobre (co innego ich podgrzewanie), więc jeśli koniecznie musicie palić świece zapachowe to nie przesadzajcie z ich ilością" - dodaje.

Zobacz również: Co jeść, żeby oczyścić okrężnicę? Poznaj dietę dla zdrowych jelit

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świece zapachowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy