Pozbądź się tych produktów z kuchennego blatu! Na irytujące owady działają jak magnes

Muszki owocówki nie grzeszą rozmiarem, a cykl ich życia nie trwa zazwyczaj dłużej niż 10 dni. W tym czasie są jednak w stanie szybko się rozmnażać, przez co kolejne pokolenia owadów chmarami opanowują nasze kuchnie i spiżarnie. To prawdziwa zmora w okresie letnim, kiedy z zakupów często wracamy z zapasem sezonowych owoców i warzyw. Trzeba uświadomić sobie, że nie tylko one działają jak wabik na tych irytujących intruzów. Przedstawiamy listę produktów, za którymi muszki owocówki wręcz przepadają i podpowiadamy, jak uchronić się przed latającą plagą.

Postaraj się nie dopuścić do wtargnięcia muszek owocówek do twojego mieszkania
Postaraj się nie dopuścić do wtargnięcia muszek owocówek do twojego mieszkania123RF/PICSEL

Czy muszki owocówki gryzą i czy trzeba się ich obawiać?

Długość ich ciała nie przekracza trzech milimetrów, poruszają się raczej wolno, nie wydają też złowrogiego brzęczenia. Muszki owocówki nie wyglądają więc szczególnie groźne. Tym bardziej że nie atakują ludzi i nie gryzą. Żywią się przede wszystkim drożdżami, znajdującymi się na fermentujących produktach.

Mimo to obecności muszek owocówek w kuchni nie należy ignorować. Samica jednorazowo jest w stanie złożyć nawet 20 jaj, więc inwazja owadów przebiega w zastraszającym tempie. Zobaczenie ich na produktach spożywczych od razu odbiera apetyt. Ich pojawienie się ma jednak poważniejsze konsekwencje. Muszki owocówki zanieczyszczają żywność i przyspieszają gnicie artykułów spożywczych. Nie stronią od bytowania np. w koszach na odpadki, więc z łatwością roznoszą chorobotwórcze bakterie i grzyby.

Jak pozbyć się muszek owocówek z domu? Prosty sposóbInteria DIY

Co najbardziej przyciąga muszki owocówki?

Ich nazwa nie wzięła się znikąd. Do najbardziej pożądanych przez muszki frykasów zaliczają się owoce oraz warzywa, których latem nie brakuje w naszych domach. Przyciągają je zwłaszcza:

  • truskawki,
  • jabłka,
  • cytryny,
  • borówki,
  • maliny,
  • winogrona,
  • brzoskwinie,
  • nektarynki,
  • śliwki,
  • arbuzy.

Z kolei, gdy mowa o warzywach, muszki owocówki gustują głównie w cukinii, pomidorach i ogórkach.

Ważne jest więc, by nie robić dużych zapasów, a kupować je raczej na bieżąco. Zmniejszymy wtedy ryzyko szybkiego psucia się jedzenia podczas letnich upałów, a tym samym pojawienia się wygłodniałych muszek. Przechowujmy je w szczelnie zamykanych pojemnikach na żywność. Jeśli część z nich decydujemy schować się do lodówki, pamiętajmy o regularnym czyszczeniu półek i szuflad.

Owocowe przetwory to atrakcyjny poczęstunek dla muszek

Uważać trzeba nie tylko na świeże i nieprzetworzone produkty. Niedokręcony słoik dżemu, konfitury czy powideł również może okazać się dla muszek dużą zachętą. Tak samo wygląda sprawa z sokami owocowymi. Należy więc wyrobić w sobie nawyk zakręcania wszystkich naczyń i niezostawiania kubków lub szklanek ze słodką zawartością na kuchennym blacie. Warto zainwestować w zamykany dzbanek na sok czy lemoniadę albo szczelnie zakrywać naczynia folią spożywczą.

Jeśli zauważysz w domu muszki owocówki, przygotuj pułapkę z octu jabłkowego
Jeśli zauważysz w domu muszki owocówki, przygotuj pułapkę z octu jabłkowego123RF/PICSEL

Nie zapraszaj muszki na drinka

Alkohol to kolejna pozycja na liście uwielbianych przez muszki produktów. Wakacyjna pora sprzyja raczeniu się piwem, często ze słodkimi syropami i innymi dodatkami. Nigdy nie zostawiajmy szklanek i kufli z resztką trunku w zlewie lub na stole. Spotykając się ze znajomymi, wolicie degustować wino? Nim muszki owocówki również nie pogardzą. Zadbajmy o to, by od razu wymyć kieliszki i w razie drobnego wypadku od razu zetrzeć rozlany napój z blatu.

Muszka owocówka lubi bałagan

Utrzymywanie porządku w kuchni i jadalni powinno stać się naszym priorytetem. Wspomnieliśmy już o właściwym przechowywaniu żywności i regularnym myciu naczyń. Usuwanie skrawków i okruchów jedzenia też powinno przychodzić nam automatycznie.

Nie pozwalajmy sobie również na magazynowanie śmieci. Gdy tylko kosz na odpadki się zapełni, udajmy się do śmietnika. Pojemnik na odpady bio powinien być dodatkowo wyposażony w szczelne zamknięcie, a jego codzienne opróżnianie latem musi stać się obowiązkowym punktem w naszych terminarzach. Gnijące resztki żywności w mieszkaniu to prawdziwy raj dla muszek owocówek!

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas