Pozycje psa podczas snu. Pies leży w ten sposób? Zobacz, co to oznacza
Wbrew pozorom to, w jaki sposób zasypia pies, ma ogromne znaczenie. To jak leży zdradza jego emocje, w jakim jest nastroju i co czuje w stosunku do opiekuna. Przyjrzyjmy się więc bliżej pozycjom czworonożnych pupili i sprawdźmy, co dokładnie oznaczają.
Ile powinien spać pies?
Sen u psów, tak samo, jak u ludzi jest istotną kwestią. Dzięki niemu ich organizm się regeneruje i nabiera sił. Przy okazji odreagowują dzień pełen wrażeń i radzą sobie z emocjami. Aktywność fizyczna w ciągu dnia jest równie ważna dla zwierząt co sen. Te dwie kwestie są od siebie w pewien sposób uzależnione. Im mniej ruchu, tym mniej snu, a to negatywnie wpływa na zdrowie czworonogów. Warto więc zadbać o odpowiednią dawkę spacerów i komfortowe warunki do spania. Mowa tu o wygodnym legowisku oraz ograniczeniu hałasu po powrocie do domu, by pupil mógł spokojnie zasnąć.
Co mówi pozycja psa podczas snu?
Odpowiednia ilość snu to warunek prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. Psy, zwłaszcza te najmłodsze, potrafią zasypiać w mgnieniu oka, nieważne co akurat robią. To czy akurat bawią się z opiekunem, nie ma wówczas dla nich najmniejszego znaczenia.
O ile ważna jest dawka snu w ciągu doby, o tyle ważne jest również to, w jakiej pozycji psy zasypiają. Zdarza się, że leżą w zabawnych pozycjach, które zdecydowanie nie wyglądają na wygodne. Przyjęło się, że to koty są mistrzami komunikacji, bo za pomocą gestów, pozycji i różnego rodzaju reakcji potrafią przekazywać informacje. Okazuje się, że podobnie jest z psami, bo to jak śpią, wiele o nich mówi. Wystarczy tylko wiedzieć, jak odczytywać pozycje odpoczywającego pupila. Dzięki temu można zaobserwować, czy czuje się komfortowo i bezpiecznie.
Zobacz także: Czy szczekanie coś oznacza? Co pies chce nam powiedzieć?
Pies skulony w kłębek
Jedną z pozycji, jaką przybiera pies, jest skulanie się w kłębek. Wówczas chowa łapy, a ogon zawija w stronę pyszczka. Uznaje się, że ta pozycja ma pewne powiązania z psim instynktem. W ten sposób chroni swoje narządy i przy okazji utrzymuje prawidłową temperaturę ciała, a więc chętnie ją wybiera, gdy jest mu zimno. Poza tym może na nią stawiać, gdy się czegoś boi. Takie ułożenie ciała sprawia, że ma możliwość szybkiej reakcji w chwili zagrożenia.
Pies śpiący na boku
Widok śpiącego psa na boku nie jest rzadkością. Widząc swojego pupila w takiej pozycji można mieć pewność, że czuje się niezwykle komfortowo oraz bezpiecznie i w dodatku ufa opiekunowi. Dzięki takiej pozycji ma możliwość pełnego relaksu i odpoczynku. Sen w ten sposób sprawia, że budzi się niezwykle wypoczęty.
Pies leżący na plecach
Pies śpiący na plecach to dla wielu zabawny widok. Łapki tkwią w powietrzu i zazwyczaj są skierowane w różne strony. To, co się jeszcze rzuca w oczy to odsłonięty brzuch. Jego narządy nie są w żaden sposób chronione, a więc oznacza to, że pupil nie obawia się żadnego zagrożenia. Ufa domownikom i czuje się bezpiecznie w ich otoczeniu. Poza tym w ten sposób pies zasypia, gdy potrzebuje lekkiego przewietrzenia, a temperatura w pomieszczeniu jest dla niego lekko za wysoka.
Pies śpiący na brzuchu
Podobnie jak w przypadku pleców, jeśli pies śpi na brzuchu i ma wyprostowane wszystkie łapki, to znak, że w ten sposób się ochładza. Jego brzuch dotyka zimnej podłogi i czuje ulgę, zwłaszcza w upalne dni. Poza tym czworonogi chętnie wybierają tę pozycję podczas regenerującej drzemki. Wówczas śpią, ale są gotowe do szybkiego zerwania się i zabawy.
Ta pozycja ma również inną wersję. Nadal opiera się na leżeniu na brzuchu, ale przednie łapki są wyciągnięte do przodu, a tylne schowane pod spodem. Psy rzadko w tej pozycji smacznie i mocno śpią, raczej układają się tak, gdy czuwają. Pupil w ten sposób się relaksuje, ale przy okazji nasłuchuje, co się dzieje dookoła.
***