Prawdopodobnie źle używasz kapsułek do prania. Kolejność ma znaczenie

Karolina Słodkiewicz

Opracowanie Karolina Słodkiewicz

Robienie prania to nieodłączny element naszego życia. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie tę czynność, kupujemy chętnie reklamowane kapsułki do prania. Przecież wystarczy jedynie je wrzucić do pralki razem z praniem i gotowe. Ale czy na pewno? Przedstawiamy najczęściej popełniane błędy przy używaniu kapsułek do prania. Tak wykorzystasz je prawidłowo.

Kapsułka do prania powinna być wrzucana do pustek pralki.
Kapsułka do prania powinna być wrzucana do pustek pralki.123RF/PICSEL

Popularne błędy przy używaniu kapsułek do prania. Takie mogą mieć konsekwencje

Używanie kapsułek do prania wydaje się banalne, gdyż nie trzeba nic odmierzać, zastanawiać się, do której przegrody ją wrzucić. Wszystko, do czego się ograniczamy to umieszczenie ją w bębnie pralki, razem z brudnymi rzeczami. Okazuje się, że nawet przy tym można popełnić błąd.

Najczęściej popełnianym błędem jest zdecydowanie rzucanie kapsułki na ubrania w pralce. Tak naprawdę kapsułka powinna zostać załadowana do pustego bębna.

Kolejnym błędem jest używanie kilku kapsułek w trakcie jednego prania. Wówczas płynów, które kryją się w plastikowej osłonce, może być za dużo.

Kapsułka nieodpowiednio wrzucona do pralki może sprawić, że pranie trzeba będzie powtórzyć.
Kapsułka nieodpowiednio wrzucona do pralki może sprawić, że pranie trzeba będzie powtórzyć.123RF/PICSEL

Popełnianie tych dwóch błędów może skutkować przede wszystkim niedopranymi ubraniami. Może się zdarzyć, że detergenty nie wypłuczą się tak, jak powinny. Przez to odzież wyjmiemy oblepioną w chemii, a pranie będzie musiało zostać powtórzone.

Źle używane kapsułki do prania mogą nawet trwale zniszczyć ubrania. Negatywny skutek osiągniemy, gdy wykorzystamy je do czyszczenia konkretnych rodzajów tkanin. Detergenty z kapsułki mogą uszkodzić strukturę wełny i jedwabiu.

Jak prawidłowo używać kapsułek do prania?

Kapsułki do prania należy wrzucać do pustego bębna pralki. Dopiero na detergent umieszczamy brudną odzież, którą planujemy wyprać. W ten sposób plastikowa osłonka będzie miała największą szansę na dokładne rozpuszczenie się, co przełoży się zarazem na czystość ubrań po zakończeniu procesu.

Nie używajmy też więcej niż jednej kapsułki na całe pranie. Nie należy ich także dzielić, rozrywać ani przebijać. Osłonka samoistnie rozpuści się w trakcie czyszczenia przez kontakt z wodą.

Istotne jest nie tylko, jak je użyjemy, ale również jak je będziemy przechowywać. Powinny być one trzymane w miejscu suchym i chłodnym, aby zachowały swoje właściwości. W trosce o bliskich zabezpieczajmy je przed dostępem dzieci i zwierząt.

Jak wyczyścić żelazko? Trzy sposoby na brudną stopę żelazkaInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas