Prawdziwe utrapienie w przydomowych ogródkach. Tak przepędzisz je na dobre

Jak odstraszyć sroki z ogrodu? Te ptaki potrafią konkretnie uprzykrzyć życie niejednemu właścicielowi posesji. Przylatują bowiem całymi stadami i wyrządzają sporo szkód. Podpowiadamy, co zrobić, aby przepędzić sroki w humanitarny sposób.

Sroka to wyjątkowo inteligentny i przebiegły ptak
Sroka to wyjątkowo inteligentny i przebiegły ptak123RF/PICSEL

Co oznacza sroka w ogrodzie?

Srokę postrzega się jako inteligentnego, sprytnego, bardzo przebiegłego ptaka. Potrafi nieźle nabroić, a przy tym dostać to, czego chce. Słynie z tego, że kradnie z gospodarstw błyskotki, biżuterię oraz inne cenne przedmioty. Według ludowych wierzeń skrzecząca sroka pojawiająca się w przydomowym ogrodzie informuje o przybyciu gości lub nadchodzących, istotnych dla domowników wydarzeniach. Ponadto niektórzy wierzą, że to, w jaki sposób sroka usiadła na drzewie, zwiastuje dobrą lub złą wiadomość.

Sroki należą do rodziny krukowatych, są wielkości gołębia, mają smukły, czarno-biały tułów i długi ogon. Są piękne, jednak potrafią też być prawdziwą zmorą i utrapieniem dla właścicieli przydomowych ogródków
Sroki należą do rodziny krukowatych, są wielkości gołębia, mają smukły, czarno-biały tułów i długi ogon. Są piękne, jednak potrafią też być prawdziwą zmorą i utrapieniem dla właścicieli przydomowych ogródków Piotr KamionkaEast News

Naturalny wróg sroki

Sroka jest ptakiem niemającym zbyt wielu naturalnych wrogów. Niektórzy twierdzą, że jest nim jedynie człowiek. Ponadto ptaki te nie należą już do zwierząt łownych jak przed laty. W sytuacji dalszego wzrostu populacji srok na terenach miejskich badacze rozważają nawet kontrolowany, humanitarny odstrzał - podobnie jak w przypadku kormoranów trzebiących mazurskie jeziora w poszukiwaniu ryb.

Sroka pod ochroną

Trzeba pamiętać, że sroka zwyczajna jest w Polsce częściowo pod ochroną. A mianowicie w okresie od 15 marca do 30 czerwca, kiedy to przypada okres lęgowy tych ptaków. Informuje o tym jasno jedno z rozporządzeń:

Według rozporządzenia ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt z 6.10.2014 r. (Dz.U. RP z 7.10.2014 r., poz. 1348) gatunki objęte ochroną nie mogą być umyślnie płoszone lub niepokojone w miejscach ich noclegu w okresie lęgowym oraz w miejscu rozrodu i wychowywania młodych. Ponadto obowiązuje zakaz niszczenia siedlisk będących miejscem rozrodu gatunków chronionych, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania. Dlatego też niedozwolone jest także stosowanie jakichkolwiek metod wypłaszania ptaków.

Istnieje bowiem możliwość uzyskania specjalnego zezwolenia na odstraszanie srok, jednak musi być to indywidualnie wydana zgoda przez regionalne dyrekcje ochrony środowiska. 

Jak wypłoszyć srokę z ogrodu?

Nawet jeśli sroki spędzają sen z powiek i są znienawidzone, należy stosować wyłącznie dozwolone i humanitarne sposoby na ich przepędzenie. Najprostszymi sposobami będą odstraszacze dźwiękowe, odblaskowe taśmy, wydające charakterystyczny szelest, czy sztuczne podobizny ptaków, które można powiesić na balkonie oraz w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie z tych sposobów mogą zadziałać na przebiegłe sroki.

Niektórzy decydują się na likwidację gniazd tych ptaków, jednak w tym przypadku konieczne będzie specjalne pozwolenie. Takie kroki można podjąć jedynie w okresie od 16 października do końca lutego - czyli poza okresem lęgowym srok. Jednocześnie prawo nakazuje ochronę zasiedlonych gniazd, dlatego więc w przypadku remontu budynku czy chęci przycięcia drzewa, na którym znajduje się gniazdo sroki, konieczna będzie zgoda od regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.

***

Ewa Wachowicz dokarmia ptaki. Jak zrobić karmnik z garnuszka?Polsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas