Skuteczne sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu

Nornice to niepozorne i niewielkie gryzonie, wyglądem przypominające chomika lub mysz polną. Mogą jednak wyrządzić spore straty w ogrodach i sadach, gdyż przekopując tunele skutecznie niszczą rośliny. Podpowiadamy, jak pozbyć się nornic z ogrodu, zanim doszczętnie zniszczą uprawy.

Nornice, przekopując tunele, skutecznie niszczą rośliny
Nornice, przekopując tunele, skutecznie niszczą rośliny123RF/PICSEL

Jak rozpoznać nornice?

Na terenie Polski spotkać można przede wszystkim nornicę rudą. Swoim ubarwieniem przypomina mysz - jej sierść zwykle jest szaro-ruda, brzuch i boki mogą być szare lub białe. Nornice rude osiągają długość 15 cm - wliczając w to długość ogona.  Słabo owłosiony ogon ma dwie barwy - najczęściej na górze jest ciemniejszy niż na dole.

Nornica jest niewielkim stworzeniem, które najczęściej żyje w lasach, łąkach oraz nieużytkach. Jednak w obliczu dręczącego ją głodu, może zamieszkać w naszych ogrodach i działkach oraz wyrządzić niemałe szkody.

Nornice są głównie roślinożerne i z tego powodu uciążliwe w ogrodach
Nornice są głównie roślinożerne i z tego powodu uciążliwe w ogrodach123RF/PICSEL

Nornica występuje pospolicie na terenie całej Polski, zamieszkuje zazwyczaj lasy liściaste i mieszane. Można też ją spotkać w dolinach rzecznych, zaroślach śródpolnych, ogrodach, parkach i działkach. Dobrze skacze, wspina się po gałęziach. Drąży podziemne korytarze w wierzchniej warstwie ziemi.

Jakie szkody w ogrodzie może wyrządzić nornica?

Podobnie jak kret, nornice drążą podziemne tunele, jednak są one umiejscowione dość płytko, na głębokości maksymalnie 15 cm. Cechą wyróżniającą ją od kreta, jest fakt, że nornica nie buduje kopczyków. Żywi się korzeniami, liśćmi, nasionami, cebulkami i kłączami roślin.

Zjada też owady i larwy, a zimą przy niedoborze pożywienia obgryza kory drzew i krzewów liściastych, np. róż. Budując sieć korytarzy, może naruszyć strukturę korzeniową roślin, przez co utrudnia im pobieranie wody z gruntu. To skutkuje więdnięciem i obumieraniem roślin.

Warto wiedzieć: Ich woń odstrasza gryzonie

Szkody powodowane przez nornice:

  • korytarze i koleiny o średnicy ok. 5 cm, drążone około 10-15 cm pod ziemią,
  • podgryzanie systemów korzeniowych i cebuli roślin,
  • żywienie się nasionami owoców i warzyw,
  • naruszenie systemów korzeni pod ziemią,
  • obgryzanie kory drzew w szkółkach,
  • nadgryzanie zielonych części roślin.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Nornice można odstraszyć za pomocą zapachów, które nie są dla nich komfortowe. Wystarczy zasadzić rośliny, które wydzielają woń przeszkadzającą gryzoniom. Są to czosnek, czarny bez - szczególnie suszony, wetknięty w glebę, wilczomlecz, porzeczka czy mięta. Można posłużyć się gotowym środkiem na krety i nornice, który zawiera naturalne olejki eteryczne.

Nornice można odstraszyć za pomocą zapachów
Nornice można odstraszyć za pomocą zapachów123RF/PICSEL

Aby odstraszyć szkodniki, w pobliżu nory nornicy można ustawić hałasujący przedmiot, którego gryzoń będzie się bał. Mogą być to aluminiowe puszki obijające się o siebie w czasie wiatru i robiące dużo hałasu. Można także zakupić żywołapki, czyli pułapki, które zachęcają nornice do wejścia do środka.

Do działań profilaktycznych, które pozwolą ograniczyć pojawianie się nornic w ogrodzie, należy również zabezpieczenie roślin i prawidłowe ich sadzenie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej siatki na krety, którą można kupić w sklepach ogrodniczych

Deser królowej. Jej Królewska Mość gustuje w cytrusachAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas