Reklama

Reklama

Prawdziwy zastrzyk gotówki już od 1 stycznia. Kto skorzysta?

Rząd poinformował, że już w styczniu znacznie wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę - z 3010 zł do 3490 zł brutto. Na kolejną podwyżkę, do 3600 brutto zł pracownicy będą mogli liczyć już w lipcu. Łącznie wyższe pensje w przyszłym roku otrzyma aż 3,05 mln osób! Wzrosną też odprawy i dodatki za pracę w nocy.

Planowane na przyszły rok podwyżki podyktowane są oczywiście szalejącą inflacją i drożyzną. Rząd poinformował, że w pierwszej kolejności wzrośnie minimalne wynagrodzenie i to dwukrotnie - w styczniu i w lipcu. Łącznie w skali roku wyniesie średnio 3545 zł miesięcznie. 

Rząd przekonuje, że polskie gospodarstwa domowe zyskają dzięki temu dodatkowe 15,7 mld zł. 

W gorszej sytuacji są oczywiście przedsiębiorcy i pracodawcy, którzy już od stycznia będą zmuszeni zwiększyć wynagrodzenia podwładnych do co najmniej 3490 zł, a w lipcu do 3600 zł. 

Rząd przekonuje, że na podwyżce minimalnego wynagrodzenia skorzystają nie tylko osoby zarabiające najmniej, ale też pozostali pracownicy. Z wysokością najniższej pensji są bowiem powiązane dodatkowo inne świadczenia pracownicze takie jak:

Reklama

  • odprawa przysługująca w razie zwolnienia grupowego
  • odprawa przysługująca przy rozwiązaniu umowy przez firmę zatrudniającą co najmniej 20 pracowników z przyczyn niedotyczących zatrudnionego.

Co ciekawe, wrosną także minimalne wysokości odszkodowania z tytułu dyskryminacji lub mobbingu oraz najniższe gwarantowane wynagrodzenie za czas przestoju w pracy, nie z winy zatrudnionego. Wyniosą one 3490 zł w pierwszym półroczu i 3600 zł w drugim półroczu 2023 r. Znacznie wzrosną także dodatki za pracę w nocy. 

Zobacz również: Nie każdy emeryt wie o tej zmianie w legitymacji! Stary dokument straci ważność?

Płaca minimalna: Co to jest i ile obecnie wynosi?

Płaca minimalna to prawnie ustalony, najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia za pracę (na podstawie umowy o pracę), określony w postaci stawki lub minimalnego zarobku za pracę w obowiązującym wymiarze czasowym. Ustalana jest ona przez państwo i w bieżącym, 2022 roku wynosi 3010 zł brutto, kwota netto to 2 209,56 zł. 

Zobacz również:

Jedna kartka dla seniorów i tyle zniżek. Zmiany od 1 stycznia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płaca minimalna | podwyżki pensji | inflacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy