Proste rozwiązanie staje się hitem. Zasadź te rośliny – zaoszczędzisz sporo wody

I ty możesz w prosty sposób oszczędzać wodę. Wystarczy, że zasadzisz w nim rośliny, które będą gromadzić wodę opadową. W ostatnich latach taka praktyka zyskuje na popularności, zwłaszcza w obliczu zmian klimatu i zagrożenia deficytem wody. Jak zrobić ogród deszczowy?

Posadź w ogrodzie. Pomogą ci oszczędzać wodę
Posadź w ogrodzie. Pomogą ci oszczędzać wodę123RF/PICSEL

Na początek trochę faktów. Problem braku wody nas nie dotyczy? Nic bardziej mylnego. Zagrożenie związane z jej deficytem staje się coraz bardziej realne . Pod względem zasobów wody, Polska znajduje się na szarym końcu listy państw europejskich.

Brak wody to nie nasza sprawa? Jak widać, niekoniecznie. Dzięki temu, że wzrasta świadomość dotycząca ekologii i retencji wody, coraz więcej osób zaczyna się interesować utworzeniem tzw. ogrodu deszczowego. To dość prosty sposób na oszczędzanie wody użytkowej.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Ogród deszczowy: czym jest, rodzaje

Znajdź odpowiednie miejsce w ogrodzie i zacznij oszczędzać wodę
Znajdź odpowiednie miejsce w ogrodzie i zacznij oszczędzać wodę123RF/PICSEL

Ogród deszczowy ogranicza spływ wód opadowych do kanalizacji i tym samym gromadzi wodę opadową. Tworzą go zagłębienia i niecki oraz rośliny na specjalnie przygotowanej powierzchni, dlatego może to być grunt lub pojemnik z warstwami kruszywa i podłoża.

Zatem ogród deszczowy możemy założyć na działce, jak i miejskiej przestrzeni. Najlepiej umiejscowić go nieopodal wylotu rynny lub w miejscu obniżenia terenu, w którym zbiera się woda opadowa. Nie jest to wcale skomplikowany proces. Zatem nic dziwnego, że po to proste rozwiązanie sięgają również miasta takie jak np. Warszawa czy Kraków. Wybierz zatem odpowiednie miejsce i do dzieła!

Poniżej prezentujemy trzy rodzaje ogrodów deszczowych:

  • Suchy ogród deszczowy - Jest również określany mianem ogrodu infliltrującego. To zazwyczaj sucha przestrzeń, w której rośliny dobrze radzą sobie w suchych warunkach.
  • Mokry ogród deszczowy - jest określany jako ogród szczelny. Można go wykonywać np. na gruntach gliniastych, o niskiej przepuszczalności. Ma on postać niecki z dnem z folii PCV, dlatego też konieczne jest wykonanie przelewu awaryjnego, by usuwać nadmiar wody.
  • Ogród deszczowy w pojemniku - taki ogród możemy przygotować w pojemniku lub drewnianej skrzynce. Dzięki temu będzie nie tylko gromadził wodę, ale stanie się również ozdobą balkonu czy tarasu.

Jak zbudować ogród deszczowy?

Ogród deszczowy to prosty trik na oszczędzanie wody
Ogród deszczowy to prosty trik na oszczędzanie wody123RF/PICSEL

W wykonaniu ogrodu deszczowego najbardziej istotne jest wykonanie odpowiednich warstw. Niecka, zagłębienie lub skrzynia, w których zakładamy ogród deszczowy, powinny mieć głębokość od 50 do 80/90 centymetrów. Należy je wypełnić ¾ warstwami tłucznia kamiennego, żwiru i piasku, a następnie na taką warstwę kładziemy warstwę ziemi (ok. 30 centymetrów). Na drenażu można również umieścić włókninę.

Jeśli decydujemy się na ogród w skrzyni czy na podwyższonej rabacie, należy pamiętać o odpływie przelewowym, dzięki któremu usuniemy nadmiar wody. Dzięki temu woda, z której rośliny mogły pobrać szkodliwe substancje, po przejściu przez kolejne warstwy skrzyni zostanie ponownie oczyszczona.

Jakie rośliny do ogrodu deszczowego?

Do ogrodów deszczowych najlepiej wybierać rośliny, które dobrze znoszą suszę, jak i obfite opady. Pod uwagę warto brać również ich wysokość. Jeśli planujemy ogród o większej powierzchni, można posadzić np. niską brzozę czy wierzbę szarą. W ogrodach deszczowych sprawdzą się również niezapominajka błotna, pałka drobna, tatarak zwyczajny, skrzyp zimowy, długosz królewski, mięta nawodna, chmiel zwyczajny czy rdest wężownik. Wymagają one podlewania tylko w trakcie suszy, która długo trwa.

Pielęgnacja ogrodu deszczowego nie jest trudna. Wiosną należy pamiętać o usuwaniu obumarłych części roślin, można też przycinać pędy bylin, które rosną nisko nad ziemią. Warto też pamiętać o kontrolowaniu odpływów i dopływów - w razie potrzeby należy je udrożnić.

***

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 61: Aleksander KwaśniewskiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas