Jak oszczędzać wodę? Poznaj pięć prostych trików!

Ekolodzy i biolodzy od lat alarmują, że "wojna o wodę" może stać się udziałem jeszcze naszych pokoleń. Jest jej bowiem coraz mniej, a nasze codzienne przyzwyczajenia i wybory oraz rozbuchany konsumpcjonizm sprawiają, że możemy już dziś bać się o przyszłość.

Choć trudno w to uwierzyć, cieknące krany mogą wygenerować straty sięgające nawet 5000 litrów wody rocznie!
Choć trudno w to uwierzyć, cieknące krany mogą wygenerować straty sięgające nawet 5000 litrów wody rocznie!123RF/PICSEL

Wodę warto oszczędzać nie tylko z pobudek ekologicznych, ale także przez wzgląd na własny budżet. By szybko zobaczyć efekty tych działań, wystarczy zastosować pięć prostych trików. To może być pierwszy krok do bardziej ekologicznego i oszczędnego życia, które przyniesie nam mnóstwo korzyści! 

Prysznic zamiast wanny

Choć zima sprzyja długim kąpielom w wannie, to warto zastanowić się, ile wody musi wypłynąć z kranu, by ją wypełnić! Podczas takiej kąpieli w standardowej wannie mieści się nawet 170 litrów wody! Dla porównania, decydując się na szybki, 4-minutowy prysznic zużywamy tylko ok. 40 litrów. 

Oczywiście wodę warto oszczędzać także podczas kąpieli pod prysznicem. Zakręcamy ją więc wtedy, gdy myjemy głowę i zęby lub czekamy, aż odżywka do włosów zacznie działać. Te minuty naprawdę robią różnicę! 

Zakręcanie wody podczas mycia zębów

Kolejnym prostym trikiem, który pomoże oszczędzać wodę jest zakręcanie kurków podczas mycia zębów. Gdy przemnożymy zaoszczędzone litry wody przez 30 dni, na koncie zostanie nam całkiem spora, zaoszczędzona w miesiąc sumka! 

Uruchamianie pełnej pralki i zmywarki

By oszczędzać wodę, a przy okazji także pieniądze, należy włączać pralkę i zmywarkę dopiero wtedy, gdy są całkowicie pełne. Jeśli mamy do umycia zaledwie kilka talerzy lub kubków, powinniśmy zaczekać aż uzbiera się ich więcej lub w razie nagłej potrzeby umyć je ręcznie.

Zbieranie deszczówki

Wodę można oszczędzać także w ogrodzie! Pierwszym sposobem jest gromadzenie deszczówki, którą można zbierać do specjalnych zbiorników lub podziemnych pojemników na wodę. Warto także pamiętać, by latem podlewać rośliny o określonych porach - najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce jest najsłabsze.

Naprawa cieknących kranów

Choć trudno w to uwierzyć, cieknące krany mogą wygenerować straty sięgające nawet 5000 litrów wody rocznie! Ekolodzy przekonują więc, że nie warto odkładać napraw w nieskończoność i najlepiej od razu zająć się wszelkimi, domowymi usterkami. To najprostszy sposób na oszczędzanie wody i pieniędzy!

Ekologicznie: Deszczówka i jej niewykorzystany potencjał

***
Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas