Prosty sposób na odświeżenie ubrań. Pranie na sucho wykonasz w domu
Pranie na sucho polega na doprowadzeniu garderoby do porządku bez użycia wody. Mimo że w pierwszej kolejności może kojarzyć się głównie z usługami profesjonalnych pralni chemicznych, znajomość sprytnych trików przyda się do szybkiego odświeżenia ubrań na co dzień. Mowa zwłaszcza o delikatnych materiałach, które wymagają specjalnego traktowania i mogłyby zostać zrujnowane wskutek wrzucenia do pralki. Jak przeprowadzić pranie na sucho? Prezentujemy kilka patentów.
Spis treści:
Kiedy pranie na sucho przynosi najwięcej korzyści?
Gdy mowa o wymagających tkaninach, na myśl przychodzą garnitury, płaszcze czy kurtki. Skorzystanie z usług pralni wydaje się wtedy najrozsądniejszym wyjściem. Tak samo jak w przypadku uporczywych i problematycznych zabrudzeń.
Rozwiązanie to nie jest jednak wolne od wad. Częste zanoszenie ubrań do tego rodzaju przybytków staje się kosztownym wyzwaniem dla portfela. Zdarza się również, że pozostałości użytych detergentów uwalniają się stopniowo i w skrajnych przypadkach mogą podrażniać skórę.
Pranie na sucho domowymi sposobami jest czynnością mniej inwazyjną i tańszą. Przydaje się również w okresie jesienno-zimowym, gdy chcemy ograniczyć ilość mokrego prania, którego suszenie w domu może doprowadzić do zwiększenia poziomu wilgotności w pomieszczeniach i rozwoju pleśni. Należy podkreślić, że triki związane z praniem odzieży bez użycia wody sprawdzają się najlepiej do szybkiego odświeżenia ubrań. Mogą być jednak niewystarczające do usuwania zaschniętych plam czy dogłębnego wyczyszczenia tkanin z potu i innych zabrudzeń.
Pranie na sucho domowymi sposobami. Użyj tego, co masz pod ręką
Do czyszczenia odzieży przydaje się nie tylko pralka. Efekt szybkiego odświeżenia ubrań uzyskasz za sprawą najzwyklejszego żelazka lub parownicy. Na czym polega ich skuteczność? Para wodna pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy. Wysoka temperatura, jaka jest uwalniana podczas prasowania, przy okazji zabija niepożądane drobnoustroje. Odzież będzie wyglądać schludnie i czysto.
Szczotka w ruch!
Chcesz przywrócić ładny wygląd marynarce, garniturowi lub płaszczowi? Co jakiś czas zafunduj materiałowi szczotkowanie. Wykorzystaj do tego szczotkę z naturalnego włosia. Nie potrzebujesz ani kropli wody. Kilka minut poświęcone na szczotkowanie umożliwi usunięcie drobnych zanieczyszczeń i przywrócenie znoszonym ubraniom eleganckiego wyglądu.
Pranie na sucho — bez wody, za to z mąką
Masz obawy przed częstym praniem wełnianych swetrów? W celu odświeżenia materiału zastosuj babciny patent, do którego potrzebujesz jednego produktu z kuchennej szafki. Mowa o mące ziemniaczanej — wystarczy, że kilogram wsypiesz do miednicy i w takiej "kąpieli" zanurzysz odzież. Przez kilka minut ugniataj, by produkt dostał się do wszystkich włókien równomiernie. Na koniec dokładnie wytrzep sweter.
Ważne: Trik nadaje się wyłącznie do jasnej odzieży. Ciemne ubrania mogłyby szybciej wyblaknąć, a takich rezultatów chcesz uniknąć za wszelką cenę.
Niska temperatura to twój sprzymierzeniec
Po wyjęciu prania z pralki poszukujesz wolnej przestrzeni na rozstawienie suszarki lub szukasz miejsca na kaloryferze, by przyspieszyć suszenie wilgotnych ubrań? Jesienią i zimą ten problem zna wielu z nas. Tymczasem niską temperaturę panującą na zewnątrz obrócisz na swoją korzyść.
By odświeżyć odzież, rozwieś ją na balkonie. Zimowe powietrze z powodzeniem usunie nieświeży zapach z tkanin. Co ciekawe, skutecznie działa także włożenie ubrań do zamrażarki. Najpierw usuń wszystkie przedmioty z kieszeni, złóż ubranie w kostkę i owiń foliową siatką. Tak przygotowany pakunek umieść na dobę lub dwie w chłodziarce. Ten rodzaj prania na sucho doskonale sprawdza się w przypadku jeansów, którym nie służy zbyt częste wrzucanie do pralki.
Polecamy: