Reklama

Reklama

Przepędza szkodniki, zabija pleśń. Proste, domowe triki ogrodowe. W roli głównej cukier

Cukier to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych, kojarzących się jednak większości z nas z próchnicą, nadwagą i problemami zdrowotnymi. Cukier ma jednak jedną dużą zaletę - odżywia i jest najlepszych źródłem energii, nie tylko dla człowieka, ale także dla roślin. To dlatego każdy ogrodnik powinien mieć go zawsze pod ręką!

Po co sypać cukier w ogrodzie?

Cukier, czyli inaczej po prostu sacharoza, otrzymywana w procesie rafinacji z trzciny cukrowej lub buraka cukrowego to popularny produkt spożywczy, obecny w każdym gospodarstwie domowym. Od wielu lat cukier nie ma jednak najlepszej sławy, głównie przez wzgląd na negatywny wpływ na nasze zdrowie. Na szczęście, wykorzystywać możemy go nie tylko w kuchni - nie każdy wie, że przyda się nam także w ogrodzie!

Cukier rozsypywany w ogrodzie pozwala szybko pozbyć się niechcianych lokatorów - przepędza szkodniki i pasożyty, ale dodatkowo odżywia także rośliny, jest pokarmem dla pszczół i ma wiele innych, mniej znanych zastosowań. Dlaczego każdy ogrodnik powinien mieć go zawsze pod ręką? 

Reklama

Jak działa cukier w ogrodzie? Skutecznie przepędza szkodniki!

Cukier rozsypany w ogrodzie po pierwsze pozwala uchronić go przed atakiem insektów. Wystarczy przygotować specjalną pułapkę i wymieszać cukier z trutką, a szybko pozbędziemy się z ogrodu niechcianych lokatorów. Cukier odżywia także glebę i rosnące w ogrodzie rośliny, przedłuża ich trwałość, pobudza wzrost dobrych bakterii i przyciąga pożyteczne owady takie jak np. pszczoły. 

Najważniejszą funkcją, którą pełni w ogrodzie rozsypany suto cukier jest przepędzenie szkodników, i pasożytów. Jak przygotować skuteczne pułapki na bazie cukru? 

Zobacz również: Drożdże w ogrodzie: Na ogórki, pomidory i nie tylko

Jak stosować cukier w ogrodzie? Prosta pułapka na mrówki

Mrówki, choć uchodzą za owady pożyteczne, potrafią też siać w ogrodzie prawdziwe spustoszenie. Gdy jest ich zbyt wiele, powodują straty, niszcząc korzenie i kłącza roślin, a nawet kwiaty. Małe grupki mrówek nie są groźne i powinniśmy zostawić je w spokoju, ale gdy mamy do czynienia z prawdziwą plagą, możemy spróbować przepędzić je z ogrodu z pomocą pułapki na bazie cukru.  By ją przygotować, należy: 

  1. wymieszać proszek do pieczenia z cukrem w proporcji 1:1
  2. rozsypać mieszankę w miejscach, gdzie jest najwięcej owadów

Mrówki bardzo nie lubią proszku do pieczenia, więc powinny przestać pojawiać się w miejscach, gdzie go rozsypiemy. Jeśli jednak skuszą się na cukier, to zmieszany z nim proszek zadziała silnie owadobójczo.

Sprawdź7 nietypowych zastosowań cukru

Cukier w ogrodzie na nicienie. Wystarczy kilka łyżek!

Nicienie to popularne szkodniki roślin ogrodowych, występujące w glebie. Są bardzo małe i prawie niewidoczne gołym okiem, więc zazwyczaj trudno jest nawet określić miejsce, w którym żerują. To sprawia, że walka z nimi jest długa i ciężka, ale na szczęście nie niemożliwa!

By pozbyć się nicieni z ogrodu, warto przygotować roztwór na bazie wody i cukru. Kilka łyżek cukru rozpuszczamy w litrze wody i tak powstałym roztworem podlewamy rośliny. Cukier mocno odżywi glebę, wzrośnie także ilość pozytywnych bakterii, które zwalczą nicienie.  

Zobacz również: Tania i bezpieczna trutka na mszyce. Oprysk za grosze

Cukier w ogrodzie dla roślin. Tak zrobisz naturalną odżywkę

Cukier to także doskonała, naturalna odżywka dla roślin. Jest on źródłem energii dla wszystkich ich procesów życiowych, dostarcza minerały i składniki odżywcze, wzmacnia zarówno rośliny jak i glebę, w której rosną. Aby przygotować taką domową odżywkę, wystarczy rozcieńczyć łyżkę cukru w 0,5 litra wody i tak powstałym roztworem opryskiwać rośliny. Cukier można także po prostu rozsypać w całym ogrodzie, ale nie częściej niż raz w miesiącu. 

Cukier w ogrodzie pomoże także ogrodnikowi. Proste triki!

Co ciekawe, cukier może pomóc także samemu ogrodnikowi - jest np. pomocny w usuwaniu ciężkich plam z trawy. W tym celu wystarczy zmieszać cukier z niewielką ilością wody i tak powstałą pastą szorować dłonie. Pastę można wetrzeć także w pobrudzoną trawą odzież, a po godzinie spłukać ciepłą wodę i prać ubranie jak zwykle. 

Cukier znany jest także z tego, że szybko i skutecznie pochłania wilgoć. W miejscach szczególnie narażonych na jej działanie można więc rozłożyć kilka kostek cukru - to także świetna metoda na zapobieganie rozwojowi pleśni. 

Zobacz również: Fusy z kawy do podlewania hortensji i rododendronów

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy