Przepędzi muchy, odstraszy mole. Pelargonia pachnąca - broń na owady
Jak pozbyć się much? Rozwiązaniem mogą być rośliny, które zapachem odstraszą te owady. Na liście znalazła się m.in. pelargonia pachnąca, której uprawa nie należy do najtrudniejszych. Pelargonia świetnie sprawdzi się na balkonie czy też tarasie. Nie dość, że będzie pięknie wyglądać, to pomoże nam pozbyć się much.
Pelargonia pachnąca - naturalny pogromca much
Świetnie sprawdzi się w mieszkaniu, na balkonie czy tarasie. Jej charakterystyczną cechą jest silny, orzeźwiający, aromatyczny zapach. Poczujemy go najmocniej, pocierając liście - wtedy wytwarza najwięcej olejków eterycznych. Aromatyczne właściwości pelargonii pachnącej wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym, jak i polecane w walce z owadami. Jej cytrusowy aromat działa odstraszająco na muchy, komary, a nawet mole.
Jeśli więc chcemy stworzyć naturalną blokadę przed uciążliwymi insektami, posadźmy obok siebie jak najwięcej pelargonii pachnących. Najlepiej zadbajmy o to, aby były to specjalne odmiany o zapachu cytrynowym i pomarańczowym. Wielu ogrodników zaznacza również, że najlepszy efekt będzie wtedy, kiedy roślinę umieścimy na słonecznym stanowisku. Wtedy będzie najintensywniej pachnieć - czyli skutecznie odstraszy uciążliwe owady.
Pelargonia pachnąca - odmiany
Wystarczy delikatny podmuch, dotyk liści, żeby poczuć wyjątkowy zapach pelargonii. To, jaki zapach poczujemy, zależy od odmiany rośliny, a tych jest naprawdę sporo. Kupić możemy m.in. pelargonie, które pachną orzechami laskowymi, sosną, różą, jabłkiem, cytryną czy brzoskwinią.
- Cytrusami pachną m.in. pelargonium citronenellum czy p.crispum, odmiana Lemon Fancy czy też Prince of Orange
- Aromat brzoskwiniowy wydziela pelargonia w odmianie Peach Cream
- Pelargonium tomentosum pachnie miętą
Pelargonia pachnąca - uprawa
Pelargonia pachnąca nie jest wymagającą rośliną. Aby pięknie kwitła, trzeba jej zapewnić odpowiednio nasłonecznione miejsce. Najlepiej posadzić ją w donicy czy skrzyni, stosując przy tym ziemię uniwersalną lub substrat torfowy z domieszką piasku. Zadbać o odpowiednie nawodnienie - nie można jej przelać. Od czasu do czasu warto odżywić pelargonie specjalnym nawozem, szczególnie od wiosny do jesieni, zabieg ten należy powtarzać co dwa tygodnie.
Więcej o pielęgnacji pelargonii pachnącej przeczytasz w naszym artykule: Pachnąca pelargonia - ta niezwykła roślina szybko podbije twoje serce