"Przestałem moczyć grzyby w wodzie". W ten sposób wyjdą jeszcze smaczniejsze

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Suszone grzyby: bez nich wieczerza wigilijna nie istnieje. To właśnie one są głównym składnikiem uszek, pierogów, bigosu i innych rarytasów, które będą królowały na świątecznym stole. Zanim grzyby wzbogacą nasze dania, trzeba je wcześniej należycie przygotować. Niezbędne jest ich namoczenie w wodzie, zgodnie ze sztuką kulinarną. Można jednak ją zamienić na coś innego, a wtedy grzyby będą jeszcze smaczniejsze. Podpowiemy, w czym moczyć grzyby, aby bożonarodzeniowe dania były wyśmienite.

Moczenie grzybów jest niezbędne, aby świąteczne dania wyszły palce lizać
Moczenie grzybów jest niezbędne, aby świąteczne dania wyszły palce lizać123RF/PICSEL

Delikatne grzyby? Oto najlepszy patent!

Gorzkie grzyby? Tak pozbędziesz się tego smaku

Niekiedy grzyby po gotowaniu mogą mieć gorzki posmak, co może tylko pogorszyć jakoś przygotowywanych potraw. Zwłaszcza wtedy, kiedy "leśne mięso" było nieodpowiednio przechowywane. Na szczęście i w takiej sytuacji nie musimy się pozbywać grzybów. Wystarczy zalać je wodą, ale należy dodać jeszcze do nich kilka liści laurowych oraz połowę posiekanej cebuli. Całość zostawić na minimum dwie godziny, po czym zawartość miski przecedzić, wymienić wodę i ugotować tak, jak zwykle.

Woda po grzybach? Nigdy jej nie wylewaj!

Jeśli ugotowaliśmy nasze grzyby, to pozostałej wody nie warto wylewać. Dlaczego? Chociaż wielu uznaje ją za odpadek, to przecież w niej zachował się przepyszny aromat grzybów. Dlatego warto go zostawić i wykorzystać. Można na bazie takiego wywaru sporządzić zupę albo dodać do bigosu czy sosu. Jeśli akurat nie mamy pomysłu, co zrobić z wodą po gotowaniu grzybów, to warto ją ostudzić i zamrozić w pojemnikach na lód. Wtedy będziemy mieć wywar pod ręką, kiedy nadarzy się okazja.

Czas na lepsze. Odcinek 3INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas