Przycinanie lawendy na wiosnę. Ten zabieg sprawi, że obficie zakwitnie

Lawenda to popularny, wiecznie zielony krzew zdobiący wiele ogrodów, rabatek i balkonów. Aby obficie kwitła i zachowała efektowny, pełny kształt, konieczne jest regularne przycinanie łodyg. Kiedy i jak najlepiej przycinać lawendę? To już ostatni moment.

Przycinanie lawendy to  ważny zabieg pielęgnacyjny, który należy wykonywać wczesną wiosną
Przycinanie lawendy to ważny zabieg pielęgnacyjny, który należy wykonywać wczesną wiosną123RF/PICSEL

Lawenda to niewielki krzew wywodzący się z rejonów śródziemnomorskich, lecz doskonale radzący sobie również w naszym chłodniejszym klimacie. Wyróżnia się delikatnymi, niebieskimi kwiatostanami oraz charakterystycznym zapachem.

Jest to roślina mało wymagająca, łatwa w uprawie, a jednocześnie powszechnie stosowana do odstraszania komarów, co sprawia, że można ją spotkać w wielu ogrodach i na działkach.

Kiedy przycinać lawendę?

Lawenda to roślina wieloletnia, która po odpowiednim przygotowaniu jest w stanie przetrwać w ogrodzie nawet surową zimę. Aby jednak dobrze się prezentowała i obficie kwitła, konieczne jest regularne przycinanie pędów - najlepiej robić to dwa razy do roku. 

Zabieg ten można przeprowadzić w kilku terminach, największą wagę ma jednak ten wykonywany po zimie. Pozwala na usunięcie zniszczonych i martwych pędów oraz zachowanie właściwego pokroju rośliny.

Wiosenne cięcie lawendy najlepiej przeprowadzić już w marcu lub kwietniu. Osoby, które przegapiły ten termin, mogą przyciąć pędy również na początku maja. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, by nie uszkodzić pojawiających się już pąków kwiatowych.

Ogrodnicy zalecają przycinanie lawendy w słoneczny i suchy dzień - nadmierna wilgoć mogłaby doprowadzić do rozwoju infekcji.

Jak przycinać lawendę? Krok po kroku

Wiosenne cięcie lawendy należy podzielić na dwa etapy - pierwszym z nich powinno być dokładne obejrzenie rośliny i usunięcie wszystkich suchych lub zniszczonych gałązek.

Kolejny krok stanowi natomiast przycięcie nowych, miękkich pędów. Zaleca się skrócenie ich o połowę oraz wykonywanie cięcia tak, że nadać roślinie kształt kuli. Dzięki temu zagęści się ona i nabierze efektownego wyglądu. Półkolisty kształt krzewu zapewni odpowiedni dostęp światła oraz powietrza do wszystkich gałązek, zminimalizuje też wyzyko infekcji grzybem lub pleśnią.

Podczas cięcia należy uważać, by nie uszkodzić zawiązanych już pąków rośliny - jeśli zostaną one usunięte, lawenda będzie kwitła później i mniej obficie.

Do przycinania krzewów najlepiej wykorzystać profesjonalny sekator ogrodowy, który nie miażdży łodyg.

Kolejne cięcie warto wykonać latem - zazwyczaj w lipcu lub na przełomie sierpnia i września - gdy lawenda już przekwitnie. Usuwa się wtedy nieestetyczne, zasuszone kwiatostany, by nadać roślinie efektowny wygląd i pobudzić ją do dalszego wzrostu, który możliwy jest aż do późnej jesieni.

Lawendę w doniczce również należy przycinać, by zapewnić jej szybki wzrost i efektowny wygląd
Lawendę w doniczce również należy przycinać, by zapewnić jej szybki wzrost i efektowny wygląd123RF/PICSEL

Przycinanie lawendy w doniczce

Również osoby uprawiające lawendę w doniczkach powinny pamiętać o regularnym przycinaniu ich. W tym przypadku także zaleca się wykonywanie tego zabiegu dwa razy do roku - wiosną, jeszcze przed okresem kwitnienia oraz późnym latem.

Wiosenne ciecie lawendy w doniczce sprawi, żer szybko się ona zazieleni i zagęści. Formując krzew w półkolisty kształt nadamy natomiast przestrzeni efektownego wyglądu. Lawenda w donicy świetnie sprawdzi się jako ozdobna balkonu, tarasu czy werandy.

Czytaj również:

Zobacz także: 

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas