Przygotuj folię i tekturę. Efekt poczujesz chwilę po odkręceniu kaloryfera

Jesień w tym roku zawitała w Polsce wyjątkowo wcześnie. Od kilku tygodni temperatura za oknem nie napawa optymizmem. Chłód, wiatr i ulewne deszcze – tak w skrócie wygląda wrzesień. Niestety, nic nie wskazuje na to, że w przyszłych tygodniach temperatura się poprawi. Prognozy przyprawiają o gęsią skórkę. Długa jesień i mroźna zima to bowiem spore wyzwania dla portfeli Polaków. Jak szybciej i skuteczniej nagrzać mieszkanie? Te triki warto znać.

To zabezpieczenie pomoże nam zminimalizować pochłanianie ciepła, które oddaje kaloryfer przez ściany
To zabezpieczenie pomoże nam zminimalizować pochłanianie ciepła, które oddaje kaloryfer przez ściany123RF/PICSEL

Nadeszła jesień. Temperatura za oknem nas nie rozpieszcza. W niektórych miastach w Polsce rozpoczęto już dostawy ciepła. Wczesny początek sezonu grzewczego może niepokoić. W obliczu obecnego kryzysu energetycznego myśl o przyszłych rachunkach wywołuje strach. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Znajomość prostego triku sprawi, że dom nagrzeje się znacznie szybciej, a ciepło będzie utrzymywało się dłużej. To banalnie proste!

Przygotuj folię aluminiową i karton. Tak zmniejszysz rachunek

Chcesz szybciej ogrzać pomieszczenie? Na początku przeanalizuj rozmieszczenie grzejników w twoim  domu lub mieszkaniu. Kaloryfery najczęściej montuje się pod oknami lub zaraz obok nich,  na sąsiedniej ścianie (jeśli okna sięgają aż do podłogi). To zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i maksymalną wydajność systemu grzewczego. Grzejniki powinny być umieszczone nad podłogą - ciepłe powietrze jest lżejsze i swobodnie wędruje do góry. Jeśli zostały umieszczone zbyt wysoko, mogą nie spełniać swojej funkcji prawidłowo.

Rachunki za ogrzewanie stale rosną. Jak znaleźć sposób na oszczędność?
Rachunki za ogrzewanie stale rosną. Jak znaleźć sposób na oszczędność?123RF/PICSEL

Kaloryfer oddaje ciepło z każdej strony - warto o tym pamiętać i zapewnić cząsteczkom powietrza swobodny przepływ. Nie blokuj dostępu do kaloryfera żadnymi meblami. Jeśli chcesz szybko ogrzać pomieszczenia, nie umieszczaj na grzejnikach ubrań, koców ani ręczników... To tylko opóźni proces i sprawi, że rachunki będą większe.

W szybszym nagrzaniu mieszkania pomoże jeszcze prosty trik. Wystarczy, że kawałki tektury (nieco mniejsze niż kaloryfer) owiniesz folią aluminiową i umieścisz pomiędzy grzejnikiem i ścianą. Ważne, by błyszcząca strona folii ustawiona była w stronę grzejnika.

Zabezpieczenie pomoże ci zminimalizować pochłanianie ciepła, które oddaje kaloryfer przez ściany. Energia "odbije się" od warstwy folii aluminiowej. To spowoduje, że pomieszczenie nagrzeje się o wiele szybciej.

Sezon grzewczy w niektórych miejscach w Polsce już się  rozpoczął
Sezon grzewczy w niektórych miejscach w Polsce już się rozpoczął 123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas