Przypomina korzeń pietruszki, ma w sobie moc. Pomoże ciśnieniowcom

Niepozorna bulwa korzeniowa przypominająca pietruszkę ma w sobie szereg drogocennych właściwości: reguluje ciśnienie, odmładza skórę, wspomaga trawienie i leczy migreny. Mowa o korzeniu kudzu, który zawiera sporo składników odżywczych i od starożytnych czasów wykorzystywany jest w kuchni i tradycyjnej medycynie chińskiej. Coraz więcej osób w naszym kraju poznaje jego wspaniałe działanie na cały organizm.

Korzeń kudzu mimo że wygląda niepozornie, ma w sobie mnóstwo minerałów i dobroczynnych składników
Korzeń kudzu mimo że wygląda niepozornie, ma w sobie mnóstwo minerałów i dobroczynnych składnikówCanvaProINTERIA.PL

Cudowne właściwości tajemniczego korzenia kudzu

Roślina kudzu, czyli inaczej opornik łatkowaty, to roślina znana i ceniona ze względu na swój smak oraz dobroczynne właściwości dla całego organizmu. W czasach starożytnych korzeń kudzu wykorzystywany był do leczenia bólów głowy, w tym migrenowych, a także do łagodzenia objawów przeziębienia.

W Chinach i Japonii sproszkowany korzeń opornika jest do tej pory cennym składnikiem wykorzystywanym w kuchni ze względu na jego niesamowity smak. W XX wieku naukowcy rozpoczęli intensywne badania tej tajemniczej rośliny i odkryli w niej szereg dodatkowych właściwości, dzięki którym stabilizuje ona ciśnienie tętnicze, pomaga w ustabilizowaniu pracy ośrodkowego układu nerwowego, a wyciągi kudzu w kosmetyce mają udokumentowane działanie w pielęgnacji skóry naczynkowej oraz z pierwszymi oznakami starzenia.

Wyglądem przypomina nieco bardziej pękatą wersję korzenia pietruszki, z białym środkiem. Wykorzystywany jest tylko przerobiony na proszek korzeń tej rośliny.

Obniży ciśnienie, pomoże w trawieniu, odmłodzi skórę

Kłącze kudzu bogate jest w substancje aktywne:

  • izoflawony - wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, w tym regulują stężenie cholesterolu we krwi, wspierają gospodarkę hormonalną u kobiet i działają antyoksydacyjnie,
  • genisteina - jest cenionym związkiem pomocnym w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Ponadto neutralizuje wolne rodniki, które przyczyniają się do rozpadu komórek, 
  • pueraryna - odpowiada za regulację ciśnienia tętniczego krwi i rozszerzenie naczyń (działanie wazorelaksacyjne), 
  • daidzeina - wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi poprzez wsparcie syntezy i wydzielania insuliny, 
  • kwasy fenolowe - znane są ze swoich właściwości do neutralizowania reaktywnych form tlenu, 
  • saponiny - obniżają poziom tzw. złego cholesterolu, czyli frakcji LDL, przyspieszają metabolizm tłuszczów, 
  • sole mineralne - fosfor, wapń, żelazo, 
  • skrobia 
Choć korzeń kudzu wygląda niezbyt zachęcająco, ma w sobie prawdziwą supermoc
Choć korzeń kudzu wygląda niezbyt zachęcająco, ma w sobie prawdziwą supermocCanva ProINTERIA.PL

Wszystko to sprawia, że doskonale sprawdzi się jako remedium na szereg cywilizacyjnych dolegliwości, z jakimi zmagają się osoby w każdym wieku. Wskazaniem do stosowania korzenia kudzu są:

  • ból głowy, 
  • menopauza i andropauza, 
  • nadciśnienie tętnicze krwi, 
  • hipercholesterolemia, 
  • wrzody żołądka i dwunastnicy, 
  • infekcje górnych dróg oddechowych, 
  • nudności, 
  • cukrzyca, 
  • stres i zmęczenie, 
  • osteoporoza. 

Sproszkowany korzeń kudzu - jak stosować, ile kosztuje

Kłącze opornika łatkowatego najczęściej występuje w formie kapsułek dostępnych w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością oraz w sklepach internetowych. Dawki wynoszą od 400 mg do 1000 mg. Należy zapoznać się z ulotką, by nie przekroczyć zalecanych ilości dobowych. Najczęściej stosuje się je raz lub dwa razy na dobę i nie ma znaczenia czy będą to godziny poranne czy też wieczorne. Ważne jest, by nie łączyć kudzu z lekami przeciwzakrzepowymi ani antykoncepcją hormonalną. Warto przed zażyciem także skonsultować się z lekarzem. Ceny specyfików z orientalnym kłączem zaczynają się już od 50 zł za miesięczną kurację. 

Kudzu najczęściej przyjmuje się w formie sproszkowanej
Kudzu najczęściej przyjmuje się w formie sproszkowanejCanvaProINTERIA.PL

Pierwsze zauważalne efekty w postaci poprawy parametrów ciśnienia tętniczego u osób zmagających się z nadciśnieniem mogą być zauważalne już po pierwszym tygodniu stosowania. Dobroczynne oddziaływanie na układ trawienny zauważymy po nieco ponad 2 tygodniach regularnego zażywania. Osoby stosujące terapię korzeniem kudzu chwalą jego działanie za to, że nie jest gwałtowne a zdecydowanie widoczne. Cieszą się lepszym samopoczuciem, poprawą perystaltyki jelit a także zmniejszoną częstotliwością pojawiania się epizodów migrenowych.

Możliwe skutki uboczne obejmują biegunki, bóle żołądka, wymioty.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas