Roślinka z dalekiej Kuby. Kilka listków na wszystkie objawy przeziębienia

Można je żuć na ból gardła, pić na trawienie i wdychać na katar. Oregano kubańskie stoi na wielu polskich parapetach, lecz o jego leczniczych właściwościach wciąż mało się mówi.

Kubańskie oregano pomoże w wielu dolegliwościach
Kubańskie oregano pomoże w wielu dolegliwościachTomasz Hirkyjarchiwum prywatne

Oregano z Kuby świetnie rośnie w Polsce

Kubańskie oregano, lub też mięta meksykańska, to egzotyczna roślina, która, oprócz stanowienia pysznego dodatku do potraw mięsnych i sałatek, stanowi źródło dobroczynnych dla naszego zdrowia składników. Pomoże przy przeziębieniu, bólu gardła i stanach zapalnych, a także wspomoże walkę z kaszlem.

Jest wiele sposobów na wykorzystanie tej niepozornej roślinki. Mimo że pochodzi z dalekiej Kuby, nie ma wielkich wymagań jeśli chodzi o jej hodowlę na domowym parapecie. Wystarczy ustawić ją w miejscu niezbyt nasłonecznionym i nie za często podlewać. Będzie bujnie rosnąć, a dobrodziejstwo ukryte w jej mięsistych, aromatycznych liściach pomoże przy jesiennych przeziębieniach.

Na ból gardła, głowy, katar i zatoki a nawet... skórę!

Jeśli zmagasz się z bólem i stanem zapalnym gardła lub jamy ustnej, spróbuj zerwać listek kubańskiego oregano i go żuć. Dzięki tymolowi, zawartemu w tej roślinie, szybko zauważysz działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli dość silny, miętowy smak jest dla ciebie za mocny, spróbuj kilka liści włożyć do kubka i zalać wrzącą wodą. Po zaparzaniu pod przykryciem przez kilkanaście minut możesz wypłukać naparem bolesne gardło. Wzmocnisz działanie odkażające, jeśli do naparu dodasz łyżeczkę soli. Ulgę odczujesz niemal natychmiast! Podobnie postępuj przy stanach zapalnych jamy ustnej.

Kubańskie oregano skutecznie pomoże w walce ze stanem zapalnym gardła i jamy ustnej
Kubańskie oregano skutecznie pomoże w walce ze stanem zapalnym gardła i jamy ustnej123RF/PICSEL

Na bóle głowy, bezsenność i problemy z układem trawiennym również pomoże kubańskie oregano. Możesz sporządzić z niego napar, który można pić w niewielkich ilościach, ze względu na występujące w nim duże stężenia tymolu i olejków eterycznych. Wystarczy kilka liści zalać wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem kilka minut
Jeśli natomiast dręczy nas katar i ból zatok, warto rozgnieść kilka listków mięty meksykańskiej i wdychać chwilę ulatniające się z nich olejki eteryczne. Odetkają nos, złagodzą katar, zadziałają także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co jest nieocenione podczas zapalenia zatok, które często jest konsekwencją długotrwałego kataru lub przewiania. 
Niewiele osób o tym wie, ale rozgniecione i przyłożone do skóry liście poradzą sobie także z niewielkimi skórnymi stanami zapalnymi, a w sezonie letnim będą stanowić naturalny "odstraszacz" na komary. 

Uwaga! Nie przesadź z miętą meksykańską!

Pamiętaj jednak, że pełne właściwości tej rośliny dopiero są badane, warto więc podchodzić do komarzycy (to kolejna nazwa tej egzotycznej rośliny) ostrożnie i nie przesadzać z ilością przyjmowanych od niej dobrodziejstw. Tymol w dużych dawkach może być trujący, dlatego dawkujmy go bardzo rozważnie.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas