Mało kto wie o cennych właściwościach "króla przypraw". Spalanie tkanki tłuszczowej to dopiero początek
Jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie skrywa niejeden sekret. I to w dodatku taki, który pozytywnie zadziała na zdrowie. Pieprz ma nie tylko charakterystyczny smak i zapach, ale jest również skarbnicą cennych składników odżywczych i właściwości. To nie koniec, bo i dla witamin znajdzie się w nim miejsce.
Jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie zawiera olejki eteryczne i piperynę. Taki miks nadaje jej ostry, charakterystyczny smak. Ale nie tylko. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pieprz sprawdzi się nie tylko jako dodatek do rozmaitych potraw. Jeśli zdamy sobie sprawę z jego cennych dla zdrowia właściwości, będziemy sięgać po niego jeszcze częściej.
Spis treści:
Skąd ten pieprz?
Egzotyczna roślina pochodzi z rodziny pieprzowatych z Półwyspu Indyjskiego. Popularność pieprzu rosła wraz z odkryciami geograficznymi i częstymi podróżami na Daleki Wschód. Do Europy pieprz trafił ponad 2 tys. lat temu i od tego czasu znajduje się na podium najpopularniejszych przypraw. Obecnie roślina jest uprawiana w krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie. Określoną odmianę pieprzu otrzymujemy w zależności od stopnia dojrzałości owocu pieprzu czarnego.
Każda z nich różni się smakiem i aromatem, które potrafią świetnie wkomponować się w rozmaite dania. Pieprz czarny pochodzi z fermentowanych i niedojrzałych owoców rośliny, a zielony - z niedojrzałych nasion zielonych, które są suszone na słońcu. Najłagodniejszy smak ma pieprz biały, który pochodzi z dojrzałych owoców.
Pieprz a odchudzanie
Zawarta w pieprzu piperyna przyspiesza metabolizm, spala tkankę tłuszczową. Dzięki temu może pomóc w procesie odchudzania. Oprócz tego pieprz czarny wykazuje działanie moczopędne, wspiera pracę nerek i proces detoksykacji.
Chęć zrzucenia zbędnych kilogramów wcale nie oznacza jednak, że mamy spożywać pieprz w nadmiernych ilościach. Tutaj nie należy przesadzać, bo jedyny efekt, jaki osiągniemy to podrażnienie układu pokarmowego. Pieprz zawiera tylko ok. 7 proc. piperyny. By trochę wspomóc proces odchudzania, można sięgnąć po nią również w formie tabletek. Ze względu na to, że piperyna przyspiesza wchłanianie witamin i minerałów, jej dawkowanie lepiej skonsultować z lekarzem.
Pieprz czarny: lista właściwości
Pieprz czarny jest skarbnicą składników odżywczych. Do tego zawiera witaminy A, C i K oraz żelazo, wapń i magnez. Piperyna nie tylko nadaje smaku, ale sprawia, że pieprz tak pozytywnie działa na nasz organizm. W skrócie: przyprawa wzmacnia układ odpornościowy, obniża poziom cukru we krwi, poprawia trawienie, wspiera pracę nerek. Zawarte w pieprzu substancje bioaktywne poprawiają perystaltykę jelit, chronią przed biegunkami i zaparciami.
W przypadku chorób wątroby, pieprz pomaga obniżyć poziom aminotransferaz (enzymów, których wysoki poziom wskazuje na uszkodzenie organu). Oprócz tego pieprz dobrze wpływa na choroby układu krążenia - może zmniejszać ryzyko zawału serca, spowolnić zmiany miażdżycowe, jak wspomagać pracę mięśnia sercowego. Do tego reguluje też poziom cholesterolu.
Oprócz tego pieprz ma wpływ na lepszą przyswajalność witaminy A, C, B6 i koenzymu Q10. Zwiększa też wchłanianie kurkuminy znajdującej się w kurkumie.
"Król przypraw" działa rozgrzewająco, dlatego dobrze jest sięgać po niego jesienią i zimą. Doda energii, zmniejszy stres i uczucie zmęczenia, poprawi koncentrację. Dodatkowo - ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwutleniające - pomoże w walce z infekcją. Można również sięgnąć po olejki pieprzowe (do kupienia w aptece czy sklepie zielarskim), które korzystnie zadziałają na skórę, złagodzą bóle mięśni i stany zapalne.
Czarny pieprz najlepiej dodawać do większości potraw, ale jeśli chcemy chociaż trochę zwiększyć jego obecność w codziennym menu, możemy dodawać do nich również sos pieprzowy.
Zobacz również:
Kto nie powinien spożywać czarnego pieprzu?
Chociaż czarny pieprz ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, niektórzy powinni unikać jego spożywania. Pieprz powoduje większe wydzielanie soków trawiennych. Z jednej strony poprawia to cały proces trawienia, ale z drugiej może zaszkodzić osobom borykającym się często ze zgagą. Dlatego też osoby mające nadkwasotę powinny pieprzu zdecydowanie unikać lub stosować niewielkie jego ilości. Przeciwwskazaniem są również wrzody żołądka i refluks. Warto wiedzieć, że suplementy diety zawierające pieprz mogą wchodzić w reakcje z różnymi lekami, dlatego też warto dokładnie czytać ulotki ewentualnie zasięgnąć opinii lekarza.