Przytulia czepna: Właściwości lecznicze i przeciwwskazania
Przytulia czepna, mimo sympatycznie brzmiącej nazwy, wśród ogrodników i rolników nie cieszy się szczególnym uznaniem. Postrzegana jest raczej jako chwast, który pojawić się może w dowolnym zakamarku bez zaproszenia. Jej potencjał dostrzeżono jednak w dziedzinie ziołolecznictwa i medycyny naturalnej. Jako surowiec leczniczy, przytulia czepna sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu, odchudzaniu i pomaga w zapobieganiu miażdżycy. Sprawdź jej zalety i dowiedz się, jak ją stosować, by przynosiła wyłącznie pozytywne rezultaty.
Spis treści:
Przytulia czepna: Charakterystyka
Nie ma szczególnych wymagań w dziedzinie stanowiska i warunków. Występuje powszechnie na całym terenie naszego kraju, a trafić na nią można wśród upraw zbóż czy w leśnych zaroślach, ale też w miejskich zakamarkach - na parkingach, wysypiskach śmieci, placach budowy czy przy budynkach mieszkalnych albo chodnikach.
Zielona i cienka łodyga osiąga maksymalnie półtora metra wysokości. Bardzo mocno się rozgałęzia, a na jej liściach zauważyć można charakterystyczne szorstkie, sztywne i haczykowate włoski. To właśnie do nich nawiązuje nazwa rośliny - przytulia czepna "czepia się" niemalże wszystkiego. Jej białe lub kremowe kwiaty o lejkowatym kształcie pojawiają się wiosną i zostają aż do późnego lata. Właśnie wtedy osoby zainteresowane ziołolecznictwem rozpoczynają zbiory.
Skąd biorą się właściwości lecznicze przytulii czepnej?
Pospolicie występujący chwast ma bogate wnętrze! Przekonaj się, że warto poznać go bliżej.
- Jedną z najważniejszych substancji obecnych w roślinnym składzie jest kumaryna. To ona sprawia, że kwitnące ziele zyskuje aromat przypominający siano. Co jednak istotniejsze, kumaryna ma szerokie działanie terapeutyczne ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i rozkurczowe.
- Flawonoidy, których przytulia czepna również jest bogatym źródłem, uszczelniają naczynia krwionośne i wyróżniają się działaniem antyoksydacyjnym. Co to oznacza? Stają się one kluczowe w profilaktyce przewlekłych chorób, które współcześnie dotykają coraz więcej osób. Zaliczają się do nich miażdżyca, cukrzyca oraz nowotwory.
- Z kolei garbniki to substancje pochodzenia roślinnego, które okazują się nieodzowne w zwalczaniu infekcji bakteryjnych. Działają łagodząco i ściągająco, więc pod tym względem przytulia czepna znajduje zastosowanie w kosmetyce.
- Witamina C - jej także nie brakuje w składzie rośliny. Oprócz pozytywnego wpływu na odporność przyczynia się do lepszego wchłaniania żelaza. Sprzyja syntezie kolagenu niezbędnego dla dobrej kondycji skóry, stawów i kości.
Przytulia czepna na problemy skórne
Po zbiorach i dokładnym wysuszeniu tej leczniczej rośliny w ciepłym i przewiewnym miejscu można przejść do jej praktycznego wykorzystania. Przemywanie skóry odwarem z przytulii poleca się w przypadku pojedynczych wyprysków, bardziej problematycznego trądziku, a nawet atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Naturalny preparat sprzyja szybszemu gojeniu się ran oraz pomaga redukować nadmierną potliwość. Dodanie go do kąpieli zadziała na skórę oczyszczająco oraz poprawi jej pigmentację.
Zdrowa skóra głowy i mocne włosy
Zdarza się, że naprawdę wiele czasu i energii poświęcasz dbaniu o swoją fryzurę, ale nie przynosi to pożądanych rezultatów? Ponownie przygotuj odwar z przytulii do płukania włosów na całej ich długości oraz mycia suchej i swędzącej skóry głowy. Jakich rezultatów się spodziewać? Zapobiegnie to masowemu rozdwajaniu się końcówek i łamaniu włosów, a do tego pomoże wyeliminować łupież.
Przytulia czepna na żylaki: Jak stosować? Jak działa na cały układ krążenia?
Oczyszczające działanie ziela rozpatrywać można pod kątem redukowania poziomu cholesterolu we krwi. Dzięki temu nie tylko zmniejsza ryzyko pojawienia się miażdżycy, ale spożywanie przytulii polecane jest także osobom z żylakami. Poprzez stymulację przepływu limfy pomaga zapobiegać zakrzepicy.
Kompleksowe oczyszczenie
Przytulia czepna wykazuje działanie moczopędne, przez co ogranicza ryzyko wystąpienia infekcji i zapalenia układu moczowego. Często bywa polecana jako środek pomocniczy w leczeniu kamicy nerkowej. Jej stosowanie pomoże uporać się z nadmiarem zmagazynowanej wody w organizmie, opuchlizną oraz z cellulitem. Dodatkowo pobudza przemianę materii, a jako zioło o właściwościach przeciwskurczowych stanowi remedium na kolki brzuszne oraz bóle żołądka.
Przytulia czepna: Przeciwwskazania
By cieszyć się leczniczymi właściwościami przytulii, niezbędne jest zachowanie umiaru. Stosowanie domowych czy aptecznych preparatów ziołowych nie powinno być długotrwałe, a podczas kuracji dzienna dawka nie powinna przekraczać jednego grama. Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe lub mamy jakiekolwiek wątpliwości, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Brak zastosowania środków ostrożności może bowiem prowadzić do bólu głowy, a w skrajnych przypadkach skutkować nawet krwawieniami wewnętrznymi. Przytulii nie należy podawać małym dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym.
Polecamy: