Przywraca firankom śnieżną biel. Używasz jej na ból głowy

Czyste i pachnące firanki potrafią być ozdobą każdego pomieszczenia. Najbardziej cieszą nowe, nietknięte jeszcze przez kurz, brud i żółte plamy. Co zrobić, kiedy zaczną się na nich osadzać pierwsze zabrudzenia? Popularne detergenty mogą okazać się zbyt silne, uszkadzając delikatny materiał, lub zbyt słabe – pozostawiając resztki zanieczyszczeń. Na ratunek przychodzą produkty, które na pewno masz w swoim domu. Sprawdź, jak wybielić firanki bez użycia sklepowej chemii.

Nie musisz stosować chemicznych detergentów, by skutecznie wybielić firanki
Nie musisz stosować chemicznych detergentów, by skutecznie wybielić firanki123RF/PICSEL

Soda oczyszczona do wybielania firanek

W dużej misce, miednicy lub wannie przygotuj roztwór z 500 gramów sody oczyszczonej oraz 10 litrów letniej wody. Dokładnie namocz w nim firanki i pozostaw na kilka godzin do nasiąknięcia. Następnie upierz firanki w pralce z dodatkiem ulubionego płynu do płukania lub krochmalu. Jeśli chcesz działać szybko, zamiast namaczania wsyp odrobinę sody oczyszczonej do szufladki na detergenty. Oprócz pożądanego efektu wybielenia zyskasz także delikatne w dotyku firanki, za co odpowiadają właściwości zmiękczające sody oczyszczonej.

Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia lub aspiryną

Proszek do pieczenia umocnił swoją pozycję nie tylko w roli niezbędnika kuchennego, ale też niezawodnego domowego środka czystości. Okazuje się pomocny także podczas wybielania firanek. Rozpuść całe opakowanie proszku do pieczenia w 5 litrach ciepłej wody i namocz firanki, pozostawiając je w roztworze na kilka godzin. Aspiryna to jeden z popularniejszych środków łagodzących uporczywy ból głowy. W domowych porządkach sprawdzi się jako szybki wybielacz do firanek. Wystarczy rozpuścić 5 rozkruszonych tabletek aspiryny w 5 litrach wody.

Sól kuchenna i ocet pomogą wybielić firanki

Sól kuchenna i ocet wywabią trudne plamy i wybielą firanki
Sól kuchenna i ocet wywabią trudne plamy i wybielą firanki123RF/PICSEL

Sól i ocet to nierozłączny duet w domowych porządkach. Rozprawią się z zaciekami, pleśnią, trudnymi plamami, a także szarymi firankami. Aby przygotować skuteczny środek wybielający, do 10 litrów letniej wody wsypujemy 4 łyżki soli kuchennej lub wlewamy pół szklanki octu. Lepiej zrezygnować z octu balsamicznego, ze względu na ciemny kolor. W tak przygotowanej mieszance namaczamy firanki przez kilka godzin. Całość dokładnie płuczemy i zawieszamy na karniszu do wyschnięcia. Sól i ocet mają działanie antystatyczne - zapobiegną elektryzowaniu firanek i sprawią, że będą sztywniejsze.

Sok z cytryny przywróci biel firankom

Cytryna uznawana jest za jeden z najlepszych domowych środków wybielających. Jej właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz odkażające usuną żółte przebarwienia, przywrócą firankom biel oraz usuną drażniące zapachy, m.in. dymu papierosowego czy smażonej ryby. Pół szklanki soku z cytryny, zamiennie kilka łyżeczek kwasku cytrynowego, mieszamy z wodą i namaczamy firany. Następnie pierzemy w standardowym programie i wywieszamy do wyschnięcia. Już po pierwszym praniu zaobserwujemy powrót śnieżnobiałego koloru, a dodatkowo zyskamy naturalny odświeżacz powietrza.

Mąka wybieli firanki

Uporczywe i tłuste plamy oraz ślady palców psują dekoracyjne funkcje firanki. Jak pozbyć się trudnych zabrudzeń? W tym celu warto wykorzystać zwykłą mąkę pszenną. Ściągnij zabrudzoną firankę, a plamy posyp niewielką ilością mąki i zostaw na kilka minut. To pozwoli jej wchłonąć tłuszcz, co ułatwi dalsze pranie. Pierz w tradycyjny sposób z dodatkiem ulubionego płynu do płukania. Chcesz w 100% pozbyć się tłustego osadu z firanek? Zastąp dedykowany detergent płynem do mycia naczyń.

Nietypowe zastosowania sodyInteria DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas